Narodowy Kongres Nauki pierwsza debata: O umiędzynarodowieniu polskiej nauki

nkn2
foto: nauka.gov.pl

Wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w dniach 20-21 października 2016 r. wziął udział w konferencji „Umiędzynarodowienie – szansa i wyzwanie dla polskich uczelni” zorganizowanej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Konferencja zainicjowała cykl spotkań ze środowiskiem naukowym, które we wrześniu 2017 roku zostanie podsumowane podczas Narodowego Kongresu Nauki.


„Potrzebne jest zdecydowanie większe otwarcie się polskich uczelni na studentów z innych państw, a także przyciąganie naukowców z zagranicznych ośrodków – w tym Polaków, którzy osiągnęli sukces za granicą” – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Obcokrajowcy stanowią jedynie 4 proc. studentów na polskich uczelniach, a tylko 3,5 proc. kierunków prowadzonych jest w języku angielskim.


Minister nauki i szkolnictwa wyższego wyraził zdanie, że umiędzynarodowienie polskich uczelni jest jednym z warunków, który pozwoli podnieść jakość nauczania i zapewni ich dalszy rozwój. Wicepremier zapowiedział także ograniczenie przepisów utrudniających prowadzenie międzynarodowych studiów wspólnych.


Podczas konferencji minister nauki poinformował również o planach powołania Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, która będzie wspierała uczelnie w wysiłkach na rzecz umiędzynarodowienia i prowadziła politykę stypendialną.

 

źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowy Kongres Nauki