Skarby Biblioteki Kórnickiej PAN już wkrótce na platformie cyfrowej

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Rękopisy średniowieczne i staropolskie, dokumenty pergaminowe, inkunabuły, mapy i atlasy oraz kolekcja malarstwa. Unikatowe na skalę światową zbiory będzie można obejrzeć w internecie już pod koniec 2019 roku.

Stara księga pergaminowa z potężnym łańcuchem

Właśnie wtedy startuje platforma cyfrowa Biblioteki Kórnickiej PAN. Digitalizacja pozwoli nie tylko każdemu na zdalny dostęp do wybranych druków. Przede wszystkim daje nadzieję, że wiele bezcennych dzieł zostanie uratowanych poprzez wycofanie ich z użytkowania.

25 tysięcy skanów dziennie

W ramach projektu powstają elektroniczne wersje m.in. wybranych rękopisów średniowiecznych i staropolskich, dokumentów pergaminowych, inkunabułów i map. Dziennie wykonuje się ok. 25 tys. skanów. W przypadku zbiorów specjalnych często konieczne są działania konserwatorskie.

Zamek w Kórniku – siedziba biblioteki – zamienił się w ostatnich miesiącach w swoiste atelier fotograficzne. Digitalizacji doczekała się bowiem bogata kolekcja malarstwa. Na warsztat wzięto również wartościowe rysunki, zdjęcia i plany architektoniczne. Ponadto udało się opracować dwie bazy genealogiczne.

Dzięki platformie cyfrowej katalogi Biblioteki Kórnickiej PAN zostaną zintegrowane z jej zeskanowanymi zasobami udostępnionymi w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

Wyjątkowa biblioteka

Biblioteka Kórnicka PAN w Wielkopolsce to jedna z najstarszych i najcenniejszych bibliotek w Polsce. Znajduje się tu ok. 40 tys. starodruków, 15 tys. rękopisów, 20 tys. grafik z XIX i XX wieku i 3 tys. pozycji kartograficznych.

W murach kórnickiego zamku mieści się też muzeum – rezydencja XIX wiecznego właściciela, w której eksponowana jest kolekcja malarstwa polskiego i europejskiego.

Źródło informacji: Biblioteka Kórnicka PAN

Zdjęcie: Księga Łańcuchowa. Fot. Z. Nowakowski / Biblioteka Kórnicka PAN