Biblioteka Gdańska PAN prezentuje nowości ze swoich zbiorów specjalnych

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Tabliczka woskowa z XIV w. z zapisanym wyrokiem sądowym. Album z 1896 r. z gdańskiej Szkoły Wojennej ze zdjęciami kadetów. Portret Henrietty Baranius, urodzonej w Gdańsku gwiazdy Opery Berlińskiej, której talent podziwiał sam Mozart. Menu z hotelu Danziger Hof z 1912 r. Te i wiele innych perełek można podziwiać na wystawie, która potrwa od 4 lutego do 16 marca.

Zwiedzający zobaczą najcenniejsze i najciekawsze eksponaty, które w 2019 r. trafiły do Biblioteki Gdańskiej PAN. Część to darowizny od osób prywatnych i instytucji. Część została zakupiona w antykwariatach lub wyszperana na internetowych aukcjach albo Jarmarku Dominikańskim. Są wśród nich rękopisy, stare druki, grafiki, mapy, pocztówki  i fotografie, exlibrisy i numizmaty oraz dokumenty życia społecznego.

Najcenniejsze eksponaty ze zbiorów specjalnych

Organizatorzy pokażą dokument z 1640 r. poświadczający wykupienie się z poddaństwa Mateusza Czapa z Wierzchucina, poddanego klasztoru w Żarnowcu, czy też druk okolicznościowy autorstwa Andrzeja Zbylitowskiego z 1597 r. opisujący podróż Zygmunta III Wazy na ceremonię koronacyjną do Szwecji.

Niewątpliwą ciekawostką jest też przyrodnicza mapa Polski przygotowana na Wystawę Światową w Nowym Jorku w 1939 r.

20200203_002_1200.jpg

Przyrodnicza mapa Polski. Eliasz Kanarek, il. Tadeusz Lipski, Poloniae Regni amplissimi in quo abundantiam Silvarum paradisum Venatorum necnon naturae… Kraków, Wydawnictwo „Sztuka” 1938 r. Mapa przygotowana na Wystawę Światową w Nowym Jorku w 1939 r. na zlecenie Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych. Ukazuje walory Rzeczypospolitej jako raju dla myśliwych i miłośników przyrody.

Spośród dokumentów życia społecznego uwagę zwraca przedwojenny katalog z kolekcjonerskimi kartami statków wydawnictwa E. Wedel.

Zainteresowaniem cieszyć się będą zapewne fotografie nowoczesnej, modernistycznej zabudowy gdańskich Siedlec, a także pocztówki przedstawiające osobistości ze świata muzyki i teatru z początku XX w.

003.jpg

Świadectwo pochodzenia Mattiasa Czapa. Dokument wystawiony w Gdańsku przez sekretarza miejskiego Wenzela Mittendorffa w kwietniu 1641 r. opatrzony pieczęcią miejską z czerwonego wosku w metalowej puszce.

Poza tym warto wymienić kolekcję srebrnych medali autorstwa Sebastiana Mikołajczaka poświęconą 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pokaźny zbiór ekslibrisów nadesłanych na Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną.

Gdzie i kiedy

Na otwarcie wystawy zapraszamy 4 lutego (wtorek) o godz. 13.00 do budynku historycznego Biblioteki Gdańskiej PAN (przy ul. Wałowej 15).

Ekspozycja będzie czynna do 16 marca 2020 r. – w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 9.00-19.00, w środy i piątki w godz. 9.00-15.00.

Źródło informacji i zdjęć: Biblioteka Gdańska PAN