Polacy w Szwajcarii 1940-1945. Wystawa w Bibliotece Gdańskiej PAN

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

W rocznicę wybuchu II wojny światowej zapraszamy na wystawę z prywatnych materiałów Marka Ney-Krwawicza, pracownika naukowego Instytutu Historii PAN. Impulsem do opowieści jest 80. rocznica przybycia do Szwajcarii kilkunastotysięcznej grupy Polaków.

20200901_BG_PAN_wystawa.jpg

Przypomnijmy, że po klęsce w kampanii wrześniowej 1939 roku przystąpiono do odtwarzania Wojska Polskiego. We Francji – gdzie przebywały najwyższe władze Rzeczypospolitej – sformowano 2 Dywizję Strzelców Pieszych. Przydzielono ją do 45 korpusu francuskiego i wzięła ona udział w kampanii 1940 r.

Wobec rozwoju sytuacji na froncie, w obliczu groźby okrążenia i niemieckiej niewoli, Dywizja przekroczyła w czerwcu 1940 r. granice Szwajcarii. Tu, zgodnie z prawem międzynarodowym, została internowana na okres wojny. Do Szwajcarii przeszło też blisko tysiąc żołnierzy 1 Dywizji Grenadierów. W dalszych latach dochodzili także cywilni uchodźcy, uciekający z Niemiec i Francji polscy robotnicy przymusowi.

Co zobaczymy w Bibliotece Gdańskiej PAN

Na wystawie znalazły się liczne eksponaty obrazujące codzienne życie internowanych. Zobaczymy wydawnictwa (z pismem „Goniec Obozowy” na czele), podręczniki opracowane i wydane dla szkolnictwa zawodowego, a także np. dwa tomy „Zbioru prac naukowych Polaków internowanych w Szwajcarii”.

Są świadectwa gimnazjum i liceum, kursów zawodowych, indeksy studenckie. Uwagę zwraca zestaw dokumentów tożsamości, w tym przepustki. Nie zabrakło materiałów pokazujących warunki internowania, z osławionym „pomarańczowym afiszem” z 1941 r. Niezwykle ważnym dopełnieniem ekspozycji są fotografie i pamiątki osobiste.

Co, gdzie, kiedy

Otwarcie wystawy odbędzie się 2 września (środa) 2020 r. o godzinie 12.15 w nowym budynku Biblioteki Gdańskiej PAN przy ul Wałowej 24. Ekspozycję można oglądać do połowy października.

Źródło informacji i grafiki: Biblioteka Gdańska PAN