Nasze pozytywne emocje uszczęśliwiają innych 

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Emocje, które wyrażamy, wpływają na szczęście ludzi w naszym otoczeniu. Prof. Kuba Kryś z Instytutu Psychologii PAN wraz z międzynarodowym zespołem zbadał wpływ społecznego środowiska emocjonalnego na poziom odczuwanego szczęścia u mieszkańców 49 krajów. Wyniki ukazały się w „Journal of Positive Psychology”. 

szczescie emocje www

Społeczne środowisko emocjonalne to „klimat emocjonalny” środowiska, który wpływa na to, jak wiele pozytywnych i negatywnych emocji jest wyrażanych w danej społeczności. Różni się on w zależności od poszczególnych krajów i kultur, co pokazują badania przeprowadzone wśród prawie 13 tys. uczestników z 49 państw przez naukowców z międzynarodowego zespołu z prof. Kubą Krysiem na czele. Z ich analiz wynika, że najszczęśliwszymi rejonami na świecie są Ameryka Łacińska i Europa Zachodnia. Dużo mniej – kraje Dalekiego Wschodu i Europy Środkowej, w tym Polska. 

Miecz obosieczny 

Zgodnie z modelem „miecza obosiecznego” wyrażanie negatywnych emocji może podnieść nasz indywidualny poziom szczęścia, ale obniża poziom satysfakcji z życia u reszty społeczeństwa. Z kolei życie wśród osób, które często wyrażają pozytywne emocje sprawia, że nasze indywidualne poczucie szczęścia wzrasta. Naukowcy wskazują w swoim badaniu na różnice między pozytywną a negatywną ekspresją emocji oraz ich potencjalną użyteczność. Podkreślają, że poczucie szczęścia można osiągnąć różnymi metodami w zależności od przyjętej perspektywy – indywidualnej lub społecznej. 

Badania przedstawia szczegółowo artykuł „Societal emotional environments and cross-cultural differences in life satisfaction: A forty-nine country study” w „Journal of Positive Psychology”.

Wywiad z prof. Kubą Krysiem w j. angielskim.