Instytut Slawistyki PAN zaprasza na promocję książki dr hab. Anny Zielińskiej
-
Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Instytut Slawistyki PAN Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy zapraszają na promocję książki dr hab. prof. IS PAN Anny Zielińskiej „Mowa pogranicza. Studium o językach i tożsamościach w regionie lubuskim”. Książka została nagrodzona „Lubuskim Wawrzynem Naukowym 2013”. Promocja odbędzie się 20 marca 2014 r. o godz. 18.00 w Pracowni Duży Pokój, Warszawa, ul. Koszykowa 24/12. Rozmowę z autorką książki poprowadzi prof. dr hab. Wojciech Burszta.
Mieszkańcy regionu lubuskiego, przyłączonego do Polski po 1945 roku, zostali poddani eksperymentowi socjotechnicznemu, którego celem miała być zmiana ich tożsamości. Zgodnie z mitem „ziem odzyskanych” mieli przestać być Niemcami, Polakami z kresów wschodnich, Poleszukami, Bukowińczykami, Ukraińcami, Łemkami, Cyganami, ludźmi o różnych lokalnych tożsamościach, o podwójnych tożsamościach. Mieli się stać Polakami, członkami „nowego społeczeństwa ziem odzyskanych”, świadczącymi zuniformizowaną kulturą narodową i zunifikowanym „najczystszym” językiem polskim o polskości przyłączonych do państwa polskiego w 1945 roku ziem niemieckich. Na ile ten eksperyment się udał? Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęła autorka książki „Mowa pogranicza. Studium i językach i tożsamościach w regionie lubuskim” na podstawie kilkuletnich badań terenowych.
"Praca jest nowa, oryginalna i pionierska nie tylko w literalnie rozumianym zakresie tematyczno-problemowym (jako studium o językach i tożsamościach w regionie lubuskim), ale także w szerszym aspekcie uczciwego, aideologicznego spojrzenia na tzw. nowe dialekty mieszane na tzw. Ziemiach Zachodnich i Północnych".
prof. dr hab. Bogdan Walczak
Dodatkowe informacje:
Dr hab. Anna Zielińska, profesor Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. Obszar zainteresowań badawczych to językoznawstwo polskie i słowiańskie, zwłaszcza: dialektologia, socjolingwistyka, kontakty językowe, wielojęzyczność, pogranicza językowe. Autorka 80 prac naukowych, w tym monografii: Wielojęzyczność staroobrzędowców mieszkających w Polsce (Warszawa 1996); Mniejszość polska na Litwie kowieńskiej. Studium socjolingwistyczne (Warszawa 2002); Dziedzictwo kultury szlacheckiej na byłych Kresach północno-wschodnich. Ginąca część kultury europejskiej (wspólnie z Zofią Sawaniewską – Mochową, Warszawa 2007); Mowa pogranicza. Studium o językach i tożsamościach w regionie lubuskim (Warszawa 2013). Jej pasją są badania terenowe, rozumiane jako wędrowanie i rozmowy z ludźmi.
Więcej o książce na stronie: http://www.ispan.waw.pl/ksiegarnia/pl/p/Mowa-pogranicza.-Studium-o-jezykach-i-tozsamosciach-w-regionie-lubuskim%2C-Anna-Zielinska/293