Nowa członkini EMBO

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Prof. Zofia Szweykowska-Kulińska, członkini korespondentka Polskiej Akademii Nauk zasiadająca w kilku komitetach PAN, dołączyła do Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej.

zofia szweykowska kulinska uam h600

Prof. Zofia Szweykowska-Kulińska. Fot. Adrian Wykrota, UAM.

EMBO (European Molecular Biology Organization) jest organizacją, która promuje doskonałość w naukach przyrodniczych nie tylko w Europie. 8 czerwca organizacja przedstawiła nazwiska 64 nowych członków. Dołączą oni do społeczności ponad 1800 naukowców zajmujących się naukami przyrodniczymi. W tej grupie jest prof. Zofia Szweykowska-Kulińska.

Pani profesor jest członkinią korespondentką PAN, należy do Rady Kuratorów Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. Pełni funkcje przewodniczącej Rady Naukowej Instytutu Genetyki Roślin PAN oraz zastępczyni przewodniczącego Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN. Należy do Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu oraz Komitetu Biotechnologii. Wykłada na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na czym polega praca w EMBO?

Nowi członkowie EMBO mieszkają w 21 krajach. 55 z nich to mieszkańcy państw członkowskich EMBC (European Molecular Biology Conference), organizacji międzyrządowej finansującej programy i działania EMBO. Pozostałych 9 mieszka w: Argentynie, Australii, Indiach, Japonii i USA.

Członkowie EMBO są zaangażowani w działalność organizacji. Działają w radzie EMBO, komisjach i radach redakcyjnych czasopism EMBO Press. Oceniają wnioski o dofinansowanie i są mentorami dla rozpoczynających karierę naukowców. Jako grupa mają wpływ na kierunek rozwoju nauk przyrodniczych w Europie i poza nią.

Nowi członkowie są nominowani i wybierani przez pozostałych członków EMBO – nie jest możliwe ubieganie się o członkostwo. Wybory odbywają się co roku. Nowo wybrane osoby zostaną oficjalnie powitane na corocznym spotkaniu członków EMBO w październiku 2021 r.

Wymiana naukowych informacji

EMBO to organizacja, która wyznaczyła sobie cele takie jak: wspieranie utalentowanych badaczy na wszystkich etapach kariery inicjowanie wymiany naukowych informacji i pomoc w tworzeniu środowiska badawczego, w którym naukowcy mogą osiągać najlepsze wyniki. Organizacja pomaga młodym naukowcom w rozwijaniu ich badań, promowaniu ich na arenie międzynarodowej i zapewnianiu mobilności.

Oprac. na podstawie informacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu