Powstaje polski satelita, który zbada komórki rakowe w kosmosie

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Bionanosatelita pomoże w opracowaniu nowych terapii onkologicznych i leków. Budują go polscy naukowcy, w tym badacze z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.

Ilustracja prezentuje Drogę Mleczną, widać Słońce i trzy planety

Reakcje komórek w przestrzeni kosmicznej na podawane substancje mogą być kilkadziesiąt razy silniejsze niż na Ziemi. Bionanosatelita umożliwi przeprowadzanie eksperymentów biologicznych i biomedycznych na mikroorganizmach i komórkach w niskiej grawitacji.

Badania pomogą ustalić, jak w tych warunkach przebiega wzrost komórek rakowych poddanych oddziaływaniu leków. Porównanie z równolegle prowadzonymi badaniami na Ziemi umożliwi w przyszłości opracowanie nowych leków, terapii onkologicznych czy antybiotykoterapii.

Przyszłość badań nad nowotworami?

Bionanosatelita typu CubeSat ma wymiary ok. 10 na 10 na 30 centymetrów. Jest wyposażony w niewielkie laboratoria chipowe. Po 18 miesiącach fazy naukowej projektu zostanie wysłany w kosmos. W przyszłości opracowaną technologię będą mogły wykorzystywać inne firmy lub instytucje, np. firmy farmakologiczne.

Współpraca nauki z biznesem

Nowego satelitę opracuje wrocławska firma SatRevolution, a mikrolaboratoria chipowe przygotują wspólnie: Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Koszt przedsięwzięcia to ok. 4 mln zł. Projekt sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Strategii Rozwoju Dolnego Śląska. Fundusze przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.

Źródło informacji: Politechnika Wrocławska