Nowe laboratorium diagnostyki molekularnej

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN otworzył ogólnodostępne laboratorium genetyki molekularnej PANgen. Jego głównym zadaniem są badania ukierunkowane na wirusa SARS-CoV-2. Nowe laboratorium działa od dzisiaj, 25 maja, w Poznaniu.

Nowe_laboratorium_diagnostyki_molekularnej_20210525max.jpg

Od początku pandemii obecny zespół laboratorium IChB brał czynny udział w walce z koronawirusem. W skład zespołu wchodzą nie tylko diagności laboratoryjni, ale także naukowcy, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w biologii molekularnej.

Wirusowa Grupa Wsparcia

W marcu 2020 roku naukowcy Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN włączyli się w prace nad zwiększeniem bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Chcąc wspomóc przeciążoną diagnostykę, dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i zapleczu aparaturowemu błyskawicznie uruchomili Wirusową Grupę Wsparcia (WGW) wykonującą testy na SARS-CoV-2 przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Od marca do maja 2020 roku instytut zrealizował blisko 6 000 testów diagnostycznych.

WGW działała w oparciu o materiał dostarczany przez współpracujące podmioty (m.in. WSSE w Poznaniu). Odpowiadając jednak na potrzeby indywidualne, naukowcy postanowili przekuć swoją wiedzę i doświadczenie w praktykę, by udostępnić ją całemu społeczeństwu. Efektem tej decyzji jest utworzenie ogólnodostępnego laboratorium genetyki molekularnej – PANgen.

„Od samego początku działalności WGW otrzymywaliśmy bardzo liczne prośby o wykonanie testu. Właśnie z chęci pomocy i odpowiedzi na te prośby narodził się pomysł stworzenia naszego laboratorium. W końcu jesteśmy w stanie realizować naszą misję” – mówi dr Elżbieta Lenartowicz, kierowniczka Pracowni Diagnostyki Molekularnej WGW.

Zadania PANlab

Trzon oferty laboratorium stanowią badania ukierunkowane na wirusa SARS-CoV-2. Co istotne, w diagnostyce wykorzystywane są autorskie testy genetyczne MediPAN opracowane w IChB PAN. W niedalekiej przyszłości oferta zostanie rozszerzona o diagnostykę boreliozy: rekomendowane przez WHO testy serologiczne i polecane do wykonywania zaraz po podejrzeniu wystąpienia boreliozy testy PCR oraz badanie kleszcza na obecność nosicielstwa bakterii z rodzaju Borrelia metodą real-time PCR przy współpracy z Pracownią Diagnostyki Molekularnej WGW. Diagnostyka boreliozy jest ważna, ponieważ stale zwiększa się liczba zakażonych kleszczy oraz świadomość lekarzy o tej jednostce chorobowej. Oferta laboratorium będzie sukcesywnie zwiększana w miarę wzrostu potrzeb społeczeństwa.

Więcej informacji na stronie laboratorium (pangen.pl) i w reportażu:

Źródło informacji i zdjęć: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN