Raport EASAC o cyrkulacji Atlantyku

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Poziom wody w Oceanie Atlantyckim oddziałuje na poziom mórz w Europie. Z powodu zmiany klimatu ogromna utrata masy lodu w Antarktyce wpływa na przyciąganie grawitacyjne oceanów, które przesuwają się w kierunku półkuli północnej. To jeden z wniosków z dwuletniego badania Naukowej Rady Doradczej Akademii Europejskich (EASAC) dotyczącego północnej części Oceanu Atlantyckiego. PAN jest członkiem EASAC.

easac_20210608b.jpg

Źródło zdjęcia: usgs.gov, Unsplash.

Z najnowszych obserwacji dotyczących topnienia lodowców i pokryw lodowych na Grenlandii i Antarktydzie . „Kraje europejskie powinny uwzględnić wzrost poziomu wody o co najmniej jeden metr w latach 2000–2100 oraz uważnie monitorować pojawiające się zjawiska i dane” – mówi prof. Michael Norton, dyrektor ds. środowiska EASAC. „Rozpuszczanie się lodu na Antarktydzie wystarczy, aby wpłynąć na przyciąganie grawitacyjne oceanów. Oznacza to, że wraz z topnieniem Antarktydy oceany przesuwają się na północ, a poziom morza dookoła Europy podnosi się jeszcze szybciej”.

EASAC opublikowała raport podsumowujący badania 8 czerwca, w Światowym Dniu Oceanów.

Raport „A sea of change: Europe’s future in the Atlantic realm” jest dostępny w języku angielskim.

Naukowa Rada Doradcza Akademii Europejskich (European Academies’ Science Advisory Council, EASAC) zrzesza krajowe akademie nauk Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Doradza decydentom UE w sprawach związanych z nauką. PAN jest członkiem stowarzyszenia EASAC.

W Polskiej Akademii Nauk działa zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego, który w styczniu 2021 r. wydał komunikat na temat wzrostu poziomu Morza Bałtyckiego.

Źródło informacji: EASAC