Naukowcy PAN dotarli na Antarktydę

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Polscy naukowcy wrócili na Antarktydę kontynentalną po 42-letniej nieobecności. Czworo badaczy – prof. Monika A. Kusiak, prof. Marek Lewandowski, prof. Wojciech Miloch i dr Adam Nawrot – wylądowało 8 stycznia o godz. 10.10 czasu obowiązującego w Polsce w Oazie Bungera, gdzie znajduje się nieużywana od 1979 roku Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego Dobrowolskiego przy Instytucie Geofizyki PAN. 

20211011_Andrzej-Pachuta-3.jpg

Archiwalne zdjęcie Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Dobrowolskiego. Fot. Andrzej Pachuta, uczestnik wyprawy do Oazy Bungera w sezonie antarktycznym 1978/1979. 

Naukowcy dopłynęli do Antarktydy lodołamaczem „Akademik Fedorow” wraz z 67. wyprawą Rosyjskiej Ekspedycji Antarktycznej. Ze statku do bazy zostali przetransportowani śmigłowcem. Naukowcy spędzą w stacji im. Dobrowolskiego półtora miesiąca. W tym czasie zagospodarują wnętrza znajdujących się tam dwóch drewnianych budynków. Zainstalują też i przetestują aparaturę badawczą, która będzie automatycznie dokonywać pomiarów sejsmicznych i magnetycznych. Zespół zgromadzi również materiał do badań geologicznych, geochemicznych i geomorfologicznych, a także z zakresu fizyki jonosfery. 

Autorem programu rewitalizacji stacji jest kierownik wyprawy profesor Marek Lewandowski. Profesor Monika Kusiak jest pierwszą Polką, która dotarła do Oazy Bungera. Zespół tworzą też profesor Wojciech Miloch i doktor Adam Nawrot. 

Organizatorem IV wyprawy geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego jest Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Przygotowania do ekspedycji i rewitalizacji bazy trwały 5 lat. W 2019 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjęło decyzję o sfinansowaniu tych działań. 

Stacja imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego to najstarsza polska placówka badawcza w Antarktyce, a zarazem jedyna, która jest położona na Antarktydzie kontynentalnej. 

Stacja Dobrowolskiego została zbudowana w 1957 roku przez Rosjan. W kolejnym roku Związek Radziecki przekazał ją Polsce. Techniczne przejęcie bazy przez Polską Akademię Nauk nastąpiło w styczniu 1959 roku. Od 1979 nie wykorzystywano jej do prowadzenia badań naukowych. 

Drugą bazą w Antarktyce jest stacja imienia Henryka Arctowskiego. Znajduje się na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych i jest administrowana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. 

O rozpoczęciu wyprawy pisaliśmy tutaj

Oprac. na podstawie informacji Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Dobrowolskiego przy Instytucie Geofizyki PAN