Tydzień Szczytu Nauk Arktycznych w Krakowie
-
Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe
Już od 13 kwietnia 2013 r. do Krakowa na Tydzień Szczytu Nauk Arktycznych zjeżdżać będą badacze, politycy i przedstawiciele rdzennej ludności zamieszkującej północne obszary naszego globu. Swój przyjazd zapowiedziało ponad 400 osób reprezentujących 21 krajów.
W uznaniu naszych obecnych dokonań w badaniach stref polarnych, a także historycznych wypraw polarnych na daleką Syberię, Svalbard i na Grenlandię, po raz pierwszy powierzono Polsce organizację kongresu (Tydzień Szczytu Nauk Arktycznych - ASSW). Jest to najbardziej uznana arktyczna konferencja naukowa na świecie. Prezentowane są na niej najnowsze wyniki badań o kluczowym znaczeniu nie tylko dla rozwoju nauki, lecz także dla decyzji gospodarczo-politycznych związanych z tym rejonem. Patronat nad imprezą objęli między innymi Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Prof. Barbara Kudrycka oraz Spraw Zagranicznych - Radosław Sikorski, a ze strony nauki Prezes PAN – Prof. Michał Kleiber oraz Prezes Fundacji Nauki Polskiej – Prof. Maciej Żylicz.

Arktyka to region o unikalnych warunkach środowiskowych oraz specyficznym układzie społeczno-ekonomicznym, silnie uzależnionym od czynników naturalnych. Obecnie cały ten region podlega intensywnym przekształceniom, u podstawy których leży ocieplanie się klimatu. Zmiany klimatyczne oddziałujące na całe środowisko Arktyki, mają również wpływ na funkcjonowanie niższych szerokości geograficznych. Zatem zmiany w „Węźle Arktycznym” mają sięgające daleko regionalne i globalne implikacje.
Nad organizacją tej prestiżowej konferencji czuwa Polskie Konsorcjum Polarne utworzone przez 12 instytucji naukowych (uniwersytety: Jagielloński w Krakowie, Śląski w Katowicach, Wrocławski, Gdański, Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Jana Kochanowskiego w Kielcach, Adama Mickiewicza w Poznaniu, Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademia Morska w Gdyni) oraz instytutów PAN (Geofizyki, Oceanologii i Nauk Geologicznych).
Inicjatorem Kongresu był Komitet Badań Polarnych przy Prezydium PAN, a obrady gościnnie przyjął w swoich murach Uniwersytet Jagielloński. Kongres zakończy się 19 kwietnia 2013 r.