Nowe opatrunki o leczniczych właściwościach

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Grupie naukowców ze Śląska udało się stworzyć biodegradowalną włókninę opatrunkową wzbogaconą o tradycyjny związek leczniczy.

nici-24-04-2020big.jpg

Kto za tym stoi

Innowacyjny polimer powstał we współpracy dwóch jednostek naukowych – Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu.

Jak powstają polimerowe nici

Do stworzenia nici, z których później powstaną opatrunki medyczne, naukowcy użyli związku chemicznego mającego postać długiego łańcucha – polilaktydo-ko-glikolid. Polimer ten znajduje zastosowanie przy otrzymywaniu resorbowalnych włókien medycznych o wysokiej elastyczności oraz różnych form nośników leków. Jego dodatkowymi zaletami są biozgodność oraz biodegradowalność.

Innowacyjny jest również sposób wytwarzania włókniny. Do tego celu użyto technologii elektroprzędzenia. Płynny polimer z propolisem pod wpływem pola elektromagnetycznego przybiera formę nici, które nawijane są na powierzchnię kolektora. Tak otrzymana włóknina poddawana jest sterylizacji promieniowaniem gamma.

Co dalej

Nim wynalazek śląskich naukowców trafi do użytku musi przejść serię kosztownych badań i testów klinicznych. Naukowcy pracują również nad stworzeniem podobnych nici zawierających jad pszczeli. W planach mają też opracowanie włókniny składającej się z trzech nici (propolisu, insuliny oraz antybiotyku), możliwe to będzie po zmodyfikowaniu obecnie wykorzystywanej metody elektroprzędzenia. Powstała w ten sposób włóknina posłuży w przyszłości do leczenia trudnych ran oparzeniowych.

Źródło: Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN