Mama w koronie, czyli ciąża w dobie pandemii

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Utrudniony dostęp do badań prenatalnych czy poczucie niepewności. To niektóre przyczyny zwiększonego stresu u kobiet w ciąży w czasie pandemii COVID-19. Kondycję psychiczną mam sprawdzają naukowcy z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

20200610_mama_ciaza_full.jpg.jpg

 

Polska Akademia Nauk: Dlaczego stres w ciąży może być groźny?

Dr hab. Anna Ziomkiewicz-Wichary, Zakład Antropologii, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN: Pandemia COVID-19 niewątpliwie powoduje wśród kobiet w ciąży narastanie stresu. Jest to niekorzystne, ponieważ może wpłynąć na fizjologię zarówno matki, jak i dziecka. Silny stres w ciąży może skutkować przedwczesnym porodem, niską masą urodzeniową noworodków, a w dzieciństwie – opóźnionym rozwojem motorycznym i poznawczym. W życiu dorosłym wzrasta z kolei ryzyko niektórych chorób, np. otyłości czy cukrzycy.

Jak badać stres u kobiet w ciąży?

To, jak stres wpływa na kobiety w ciąży, badano już wcześniej, m.in. w trakcie konfliktów militarnych lub katastrof ekologicznych. Przykładowo u dzieci z prowincji Syczuan w Chinach, które były w łonie matek podczas trzęsienia ziemi w 2008 r., zaobserwowano spowolnienie rozwoju poznawczego. Szczególny charakter tego typu badań polega na tym, że trudno jest oddzielić działanie bodźców o naturze psychologicznej od biologicznych, jak niedożywienie czy zwiększony wysiłek fizyczny. Sytuacja pandemii pozwala kontrolować zmienne, ponieważ nie towarzyszy jej brak dostępności do pożywienia i nie zmienia się aktywność fizyczna. Pozwala to na dokładniejsze przyjrzenie się oddziaływaniu stresu na przebieg ciąży, poród i zdrowie noworodka.

Jaki jest planowany zakres badania „Mama w koronie”?

Przeprowadzamy ankiety wśród kobiet w Polsce, które przechodzą ciążę i poród w czasie pandemii COVID-19. Bardzo ciekawe byłoby rozszerzenie badania na inne kraje, ale wprowadza to nowe zmienne, jak dostęp i jakość usług medycznych, czy różnice w restrykcjach w zakresie dystansu społecznego. Mamy nadzieję zebrać minimum 500 ankiet z całej Polski.

W jaki sposób będzie można wykorzystać wyniki?

Badania prowadzimy wśród kobiet będących w różnym momencie ciąży. Zależy nam na porównaniu wyników ankiet z przebiegiem porodu, parametrami urodzeniowymi i zdrowiem niemowlęcia. Dlatego etap analizy danych przypadnie za ok. pół roku. Mamy nadzieję, że wyniki będzie można przekuć na praktykę. Mogą to być techniki relaksacji służące przyszłym i obecnym mamom do redukcji stresu.

***

Jesteś w ciąży lub urodziłaś dziecko w czasie pandemii? Weź udział w badaniu naukowym „Mama w koronie”. Internetowa ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie zajmuje kwadrans.

Źródło informacji: Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN