Prof. Łętowska z doktoratem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Prof. Łętowska z doktoratem honoris causa UW

Prof. Ewa Łętowska na Zgromadzeniu Ogólnym PAN, grudzień 2015 (fot. Jakub Ostałowski)

„Jest uosobieniem wspólnych zmagań o demokracje i praworządność w Europie – z jednej strony jako osoba przywiązana do własnej historii i kultury, z drugiej jako zwolenniczka wspólnej Europy”. Prof. Ewa Łętowska, specjalistka w zakresie prawa cywilnego, badaczka z Instytutu Nauk Prawnych PAN otrzymała doktorat honoris causa UW.

Pierwszy polski rzecznik praw obywatelskich, miłośniczka opery i muzyki poważnej, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Pełniła także funkcję sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego, wykładała na Sorbonne-Pantheon, jest członkiem m.in. Komitetu Helsińskiego.

W opinii o przyznaniu prof. Ewie Łętowskiej najwyższego wyróżnienia akademickiego – doktoratu honoris causa – prof. Johannes Masing z Uniwersytetu Alberta Ludwika we Fryburgu napisał: „Profesor Łętowska jest uosobieniem wspólnych zmagań o demokracje i praworządność w Europie – z jednej strony jako osoba przywiązana do własnej historii i kultury, z drugiej zaś strony jako zwolenniczka wspólnej Europy”, a prof. Marek Bojarski z Uniwersytetu Wrocławskiego zaznaczył w recenzji: „Profesor Ewa Łętowska jest ze wszech miar godna takiego wyróżnienia i jest wzorem do naśladowania. Na podkreślenie zasługują wyjątkowe zalety pani profesor, jej wielki dorobek naukowy i społeczna aktywność”.

Uroczystość wręczenia doktoratu odbyła się 24 czerwca w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

 

 

Źródło: UW

 

Czytaj także:

„Bez obywateli nie ma demokracji” – wywiad z prof. Ewą Łętowską opublikowany w magazynie PAN „Academia” 4/2015