Z aparatem fotograficznym wyjść z PAN Muzeum Ziemi

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

 

NASZE SPOTKANIA Z PRZYRODĄ
wystawa fotografii w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
8 lipca – 28 sierpnia 2016

Grażyna Dąbrowska, Iwona Kowalska, Cezary Krawczyński, Roksana Maćkowska, Krzysztof Maliszewski, Dariusz Nast,
Adam Pieliński, Agnieszka Pietrzak, Grzegorz Skrzyński, Barbara Studencka
Kurator wystawy: Marek Wierzbicki

 

Pasikonik na dzikiej róży fot. Adam Pieliński

Pasikonik na dzikiej róży, fot. Adam Pieliński

Wystawa prezentuje piękno polskiej przyrody uwiecznione na fotografiach, wykonanych przez pracowników PAN Muzeum Ziemi w Warszawie. Jest to już druga edycja Naszych spotkań z przyrodą, którą mamy zaszczyt Państwu przedstawić. Tym razem spośród 121 zgłoszonych prac wyłoniono 41 najlepszych fotografii 10 autorów. Uzupełnieniem wystawy jest prezentacja filmów przyrodniczych autorstwa Krzysztofa Maliszewskiego.

Rudzik fot. Krzysztof Maliszewski

Rudzik, fot. Krzysztof Maliszewski

Nasze spotkania z przyrodą mówią o tym, że szansę na obcowanie z cudami natury mamy na wyciągnięcie ręki, nawet w tak, z pozoru, niegościnnym miejscu, jak duże miasto, czy jego najbliższe otoczenie. Czasami wystarczy na chwilę zatrzymać się i spojrzeć na otaczający nas świat z innej perspektywy, a czasem trzeba mieć po prostu trochę szczęścia i znaleźć się w odpowiednim miejscu, o odpowiedniej porze.

Modraszek korydon fot. Darek Nast

Modraszek korydon, fot. Darek Nast

My mamy też to szczęście, że dane jest nam pracować w jednym z najpiękniejszych zakątków Warszawy, usytuowanym na terenie porośniętej drzewami Skarpy Warszawskiej. Obok wszędobylskich wiewiórek i sikorek, można tutaj spotkać wiele rzadkich gatunków roślin, zwierząt oraz grzybów. W bliskim sąsiedztwie gniazdują między innymi dzięcioły zielone i sowy uszate, a czasem pojawiają się nietypowi w wielkim mieście goście, jak lisy czy kuny.

Ten codzienny kontakt z naturą stanowi doskonałą inspirację dla naszych własnych obserwacji przyrodniczych i wędrówek z aparatem w ręku po bliższych i dalszych rejonach naszego kraju. Z czasem „nasze fotografowanie przyrody” przerodziło się w pasję, bez której trudno byłoby nam żyć. Pasję, która jest bardzo zaraźliwa i silnie uzależniająca.

Sarenka w Górach Świętokrzyskich fot. Roksana Maćkowska

Sarenka w Górach Świętokrzyskich, fot. Roksana Maćkowska

 

PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Al. Na Skarpie 27

wystawa czynna:
od poniedziałku do piątku: 9.00 – 16.00
w niedziele: 10.00 – 16.00 (wstęp wolny)
Ceny biletów: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł
www.mz.pan.pl