Ćwierć wieku sukcesów polskiej nauki przy rue Lauriston

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

banner

Wystawę „Nauka to wolność”, która prezentuje 25 największych osiągnięć w różnych dziedzinach nauki polskiej ostatniego dwudziestopięciolecia, czyli lat 1989-2014, można do środy 19 października oglądać w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu. Ekspozycję przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Multimedialna ekspozycja prezentuje najciekawsze polskie wynalazki, osiągnięcia naukowe i wydarzenia z takich dziedzin jak archeologia, fizyka, chemia, astrofizyka, medycyna. Pokazywana była już m.in. w Berlinie i Pekinie.
Podczas otwarcia wystawy krótkie wykłady wygłosiło troje wybitnych polskich naukowców. Egiptolog, prof. Karol Myśliwiec opowiedział o archeologicznych odkryciach swojej ekipy w Sakkarze w Egipcie. Nanochemik Artur Ciesielski, zdobywca tytułu „wybitnego młodego Polaka we Francji” i laureat prestiżowej nagrody im. Jeana Keplera, przedstawił perspektywy wykorzystania grafenu. Fizyk Olga Malinkiewicz, wynalazczyni taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów i zdobywczyni głównej nagrody w konkursie naukowym Photonics21, zademonstrowała praktyczne wykorzystanie swego wynalazku.

„Nauka to wolność”
wystawa czynna do środy, 19 października 2016 r.
od poniedziałku do piątku w godz. 9–17
Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Paryżu
74, rue Lauriston
wstęp wolny

 

Fot.3  Fot.4 
 Fot.5  Fot.6
 Fot.1  Fot.7