5. Piknik Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka!”

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

5. edycja Pikniku Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka!”​ za nami. Impreza prowadzona przez ponad 70 naukowców z całej Polski przyciągnęła tłumy zwiedzających i na stałe wpisała się już w DNA Olsztyna.

5. Piknik Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka!” (2).jpg

Organizatorem Pikniku był Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Popularno-naukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy były znakomitą okazją dla całych rodzin, aby przyjrzeć się pracy badaczy od kuchni, spróbować swoich sił w naukowych wyzwaniach i poznać wynalazki, które zmieniają nasze codzienne życie.

Organizatorzy zaprosili do Olsztyna zaprzyjaźnionych naukowców aż z 12 instytutów Polskiej Akademii Nauk, reprezentujących różne dziedziny badań, m.in. archeologię, inżynierię, medycynę, astronomię i biologię. Odwiedzający wykonali preparaty mikroskopowe i makroskopowe pasożytów, przeprowadzili doświadczenia w plenerowym laboratorium chemicznym i sprawdzili elektryczną aktywność swojego mózgu w bezinwazyjnym badaniu EEG. Dowiedzieli się również jak wyglądają pozaziemskie minerały, jak powstają kratery uderzeniowe i dlaczego satelity nie spadają na ziemię. Z pomocą biologów obejrzeli z bliska mazurski zooplantkon, a archeologowie zdradzili im sekrety starożytnych cywilizacji. Każdy mógł też spróbować swoich sił w ceramiczno-tkackiej „kostce Rubika”, wykonać „selfie” za pomocą sieci neuronowych, przeprowadzić eksperymenty kosmiczne i zbadać paliwa ludzkiego mózgu.

Gospodarze wydarzenia, naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, przygotowali warsztaty i doświadczenia na temat megatrendów na rynku żywności. W ramach projektu EIT Food #Annual Food Agenda sprawdzaliśmy jak wytwarzana jest żywność z datą przydatności 30 lat i czy produkty przeznaczone dla kosmonautów i himalaistów mogą znaleźć się również w codziennym menu każdego z nas. Z pomocą mikrobiologów rozłożyliśmy na części żywność probiotyczną, na specjalnym sprzęcie z laboratorium metabolomiki przetestowaliśmy naturalne barwniki występujące na przykład w fioletowych marchewkach, a stosowane w sokach i jogurtach. Poznaliśmy również różnorodne zamienniki cukru i komponowaliśmy diety, które biją rekordy popularności w Internecie. Czekały na nas też eksperymenty z oznaczaniem skrobi w produktach spożywczych i testy sprawności naszych zmysłów z ekspertami z laboratorium sensorycznego.

Ponadto w Olsztyńskiej Galerii Sztuki mogliśmy obejrzeć prace i spotkać się z Jerzym Grochockim – jednym z najbardziej oryginalnych współczesnych przedstawicieli polskiej sztuki konstruktywistycznej, który łączy w swoich pracach sztukę z matematyką i geometrią.

Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli i uczestniczyli w tym niezwykłym naukowym wydarzeniu. Wspólnie łamiemy stereotypy na temat pracy badaczy, promujemy wynalazki, które zmieniają nasze codzienne życie, a przede wszystkim inspirujemy kolejne pokolenia naukowców.

Partner wydarzenia:

Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku z siedzibą w Olsztynie

Relacja:

Galeria Olsztyn 24 (https://www.olsztyn24.com/galeria/4473-piknik-naukowy-pan-nauka-tez-sztuka-w-olsztynie.html)

Film Olsztyn 24 (https://www.olsztyn24.com/tv/8704-piknik-naukowy-pan-nauka-tez-sztuka-w-olsztynie.html)

Polskie Radio Olsztyn (https://ro.com.pl/zywnosc-z-30-letnia-data-waznosci-selfie-za-pomoca-sieci-neuronow-dzisiaj-naukowcy-pan-zamienili-olsztynska-starowke-w-laboratorium-zdjecia/01453293)

TVP Olsztyn (od 11:05) (https://olsztyn.tvp.pl/43003382/8619-godz-1830)

5. Piknik Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka!” (3).jpg

5. Piknik Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka!” (4).jpg

5. Piknik Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka!” (1).jpg