Wartość wody zaproszenie na spotkanie

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Ekologiczna, ekonomiczna i społeczna wartość wody to tematy przewodnie otwartego wydarzenia on-line organizowanego 22 marca, w Światowy Dzień Wody, przez Polską Akademię Nauk. Z udziałem ekspertów porozmawiamy o jej wartości, a także zaprezentujemy i omówimy World Water Development Report 2021 – najważniejszy raport UNESCO o stanie zasobów wodnych na świecie.

 Wartość_Wody_coverbg.jpg

Stały dostęp do wody pitnej jest podstawową potrzebą i prawem każdego człowieka. Tymczasem światowe zasoby wody kurczą się w wyniku globalnego ocieplenia, rozwoju przemysłowego i zanieczyszczeń. Ten kryzys nie jest zmartwieniem wybranych społeczności. Bez wody nie byłoby życia, o czym zaczynamy się dobitnie przekonywać z powodu zmian klimatu – zjawiska takie jak powódź czy susza mogą dotknąć każdego. Kluczowe jest rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zachowanie zasobów wodnych na Ziemi.

W programie wydarzenia „Wartość wody” są: prezentacja najnowszego raportu UNESCO, wystąpienia ekspertów i panel dyskusyjny. Wśród uczestników znajdują się m.in.: prof. Paweł Rowiński (Polska Akademia Nauk, Instytut Geofizyki PAN), prof. Tomasz Okruszko (SGGW), dr hab. Iwona Wagner (Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN, Uniwersytet Łódzki) i dr Krzysztof Niedziałkowski (Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Instytut Biologii Ssaków PAN).

Partnerami medialnymi wydarzenia są „Dziennik Gazeta Prawna” i „Świat Wody”.

Na spotkanie w formie on-line obowiązuje rejestracja. Formularz i więcej informacji znajdują się na stronie wydarzenia.

Przed Światowym Dniem Wody polecamy lekturę numeru specjalnego kwartalnika PAN „Academia” poświęconego wodzie.