Nauka w Polsce oczami osób związanych z PAN

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Naukowcy związani z Polską Akademią Nauk gościli ostatnio na antenie TVP Warszawa w programie red. Krzysztofa Michalskiego pt. „Porozmawiajmy o... nauce”.

3 lutego 2016 r. gościem programu był prof. Michał Kleiber. Urodziny profesora stały się okazją do spotkania, w którym prowadzący podsumował karierę naukową byłego prezesa PAN, jego osiągnięcia w sferze badań oraz wpływ, jaki wywarł na polską naukę, kierując instytutem naukowym oraz pełniąc funkcję ministra nauki i prezesa PAN.

10 lutego 2016 r. tematem spotkania było odkrycie dokonane przez zespół pod kierownictwem prof. Agnieszki Chacińskiej z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie dotyczące regulacji białek mitochondrialnych („Biogeneza i degradacja białek mitochondrialnych w przestrzeni międzybłonnej”). Profesor Chacińska opisała sposób transportu białek do komórki oraz konsekwencje wadliwego działania tego mechanizmu.

Dalsza część programu dotyczyła sytuacji uczonych w Polsce. Poruszone zostały kwestie m.in. staży i praktyk młodych naukowców w wiodących ośrodkach zagranicznych oraz programów naukowych dla uczonych wracających do kraju.

17 lutego 2016 r. w programie gościł pan prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki. Spotkanie odbyło się przy okazji nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, z której może skorzystać polska nauka. Prezes Fundacji podkreślił, jak ważne jest, by polska nauka nie znajdowała się na peryferiach świata i przedstawił programy stypendialne Fundacji dla naukowców, wśród których wymienił m.in. First Team, Homing, Powroty. Programy te mają na celu ułatwienie startu początkującym naukowcom, zachęcenie do powrotu uczonych przebywających za granicą oraz umożliwienie powrotu do kariery naukowej osobom, które z różnych przyczyn porzuciły pracę naukową.

Większą część "Porozmawiajmy o... nauce" poświęcono jednak przyszłemu projektowi „Horyzont 2020”, w ramach którego powstaną MAB-y – Międzynarodowe Agendy Badawcze. W założeniu MAB będzie jednostką kierowaną przez naukowca o wybitnym dorobku uznanym za granicą oraz zatrudniającą uczonych posiadających kontakty zagraniczne. Wymóg ten został wprowadzony w celu implementowania na rodzimy grunt innych sposobów zarządzania nauką.

Na realizację projektu Fundacja dysponuje kwotą 530 mln zł, co pozwoli na stworzenie w fazie zalążkowej około dziesięciu MAB-ów. Prof. Żylicz poinformował, że zakończony został pierwszy z trzech etapów procedury rozpisanych już konkursów, a ich wyniki znane będą w połowie bieżącego roku.