Medal im. Mikołaja Kopernika wręczony

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe
Medal im. Mikołaja Kopernika

Członkowie polskiego zespołu POLGRAW odebrali 19 kwietnia 2016 r. Medal im. Mikołaja Kopernika za udział w odkryciu pierwszego źródła fal grawitacyjnych. Uroczyste wręczenie odbyło się w Pałacu Staszica podczas Posiedzenia Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Decyzja o przyznaniu tego najbardziej prestiżowego wyróżnienia Akademii zapadła 15 marca podczas poprzedniego Posiedzenia Prezydium.

Grupę naukowców, której liderem jest prof. dr hab. Andrzej Królak z Instytutu Matematycznego PAN, gościliśmy na konferencji prasowej PAN w dniu 11 lutego br. Podczas tej konferencji naukowcy poinformowali o zaobserwowaniu fal grawitacyjnych przez detektory LIGO w USA oraz o analizie danych z tych detektorów przez międzynarodowy zespół badaczy, którego częścią była polska grupa POLGRAW. Nagrania z tego spotkania dostępne są na stronie konferencji.

W uroczystości wzięło udział 7 z 9 nagrodzonych naukowców z Instytutu Matematycznego PAN, Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, a także uniwersytetów: w Białymstoku i Zielonogórskiego. W czasie krótkiego podsumowania po otrzymaniu Medalu Prof. Andrzej Królak mówił: Odkrycie zbiegło się z setną rocznicą ogłoszenia teorii względności Einsteina. Polscy naukowcy brali istotny udział w rozwijaniu tej teorii przez wiele dziesięcioleci, a wreszcie uczestniczyli w rejestracji i analizie źródła fal grawitacyjnych, będących jej potwierdzeniem. Otworzyło to nową dziedzinę nauki – astronomię fal grawitacyjnych. Prof. Królak dodał, że dalsze prace mogą doprowadzić do przełomu porównywalnego z odkryciem Mikołaja Kopernika.

Po uroczystości zespół opowiadał jeszcze o dalszych planach naukowych. W najbliższym czasie możemy się spodziewać wyników analiz rejestracji prowadzonych przez amerykańskie detektory w czteromiesięcznym okresie obserwacyjnym. Dotychczasowe odkrycie pochodziło z zapisów dokonanych w ciągu zaledwie kilku pierwszych tygodni od uruchomienia detektora. Dlatego zespół bardzo liczy na to, że kontynuacja prac nad dalszymi zapisami detektorów, a także kolejna półroczna kampania pomiarowa, która niedługo się rozpocznie, mogą przynieść następne rewolucyjne odkrycia. Za co, oczywiście, trzymamy kciuki.