solidarnosczukraina_ukr.jpg

20postaci_promo.jpg

Odnaleziono gwiazdę, o której Koreańczycy pisali w XV wieku

W zimną marcową noc w Seulu, prawie 600 lat temu, koreańscy astrolodzy zauważyli nową gwiazdę w ogonie gwiazdozbioru Skorpiona. Gwiazda była widoczna przez 14 dni, po czym zniknęła bez śladu. Został jednak zapis w ówczesnych kronikach, który pozwolił współczesnym astronomom ustalić, że Królewscy Astrolodzy Imperium Koreańskiego byli świadkami wybuchu klasycznej nowej, choć nie udało się ustalić, która gwiazda podwójna była za ten wybuch odpowiedzialna – aż do teraz.

Czytaj więcej

Instytut Paleobiologii PAN prezentuje Ozimka, gada sprzed 230 milionów lat

Ozimek volans – taką nazwę nosi szybujący gad sprzed 230 mln lat, którego zaprezentowali naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN. Miał 90 cm długości, długą szyję i podłużny ogon, a rozpiętość jego kończyn to ponad pół metra. Przypominał jaszczurkę o wydłużonych nogach, między którymi rozpięta była błona lotna. – Wyglądał jak skrzyżowanie węża, nietoperza i polatuchy – mówi dr hab. Tomasz Sulej.

Czytaj więcej

Biuro ds. doskonałości naukowej PAN - wszechstronne wsparcie przygotowania i realizacji grantów ERC

Dla naukowca zdobycie grantu ERC to jedno z najwyższych indywidualnych osiągnięć. W Polsce udało się to dotychczas zaledwie 20 razy. Polska Akademia Nauk we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce wspierać najlepszych polskich naukowców i zdecydowanie zwiększyć nasz udział w pozyskiwaniu tych prestiżowych grantów. W tym celu utworzono Biuro ds. Doskonałości Naukowej.

Czytaj więcej

Lekcja z pingwinami, czyli projekt antarktycznej edukacji

9 marca 2016 r., podczas piątej lekcji online dla uczniów szkół podstawowych, wystąpili naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk przebywający w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Krótki reportaż z lekcji został wyemitowany na antenie TVP Info w „Teleexpressie Extra” oraz w TVP1 w „Wiadomościach”. Jest on dostępny na stronie TVP. W planach są już trzy kolejne lekcje, realizowane dzięki narzędziom do transmisji i wideokonferencji Scientix.

Czytaj więcej

Odkrycie fal grawitacyjnych 100 lat po tym, jak przewidział je Einstein

Zaobserwowanie przez LIGO fal grawitacyjnych wywołanych przez zderzenie czarnych dziur otwiera nowe okno na wszechświat. Pierwszy raz w historii naukowcy zaobserwowali zmarszczki na tkaninie czasoprzestrzeni zwane falami grawitacyjnymi, które dotarły do ziemi z kataklizmu mającego miejsce w dalekim kosmosie. Potwierdza to jedną z najważniejszych konsekwencji ogólnej teorii względności Einsteina stworzonej w roku 1915 i otwiera całkowicie nowe perspektywy badania wszechświata.

Czytaj więcej

Wybrane wynalazki: Wydział V Nauk Medycznych

Przeczytaj o wybranych odkryciach i wynalazkach opatentowanych przez naukowców pracujących w instytutach PAN zajmujących się naukami medycznymi. Prezentacje dotyczą następującej problematyki: zastosowania karboranów i metalokarboranów oraz ich pochodnych; konstrukcji genowych modyfikujących do uzyskiwania transgenicznych świń na potrzeby ksenotransplantacji; sposobu wykrywania mutacji w genie supresorowym APC; sposobu przygotowania poliwalentnych preparatów fagowych do leczenia zakażeń bakteryjnych.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Odkrycia

Wybrane wynalazki: Wydział IV Nauk Technicznych

Prezentacje wybranych odkryć i wynalazków opatentowanych przez naukowców pracujących w instytutach PAN. Omówienia dotyczą następującej problematyki: układu do selektywnej wentylacji płuc; samocentrującego uchwytu do mocowania przedmiotów zaopatrzonych we współosiowe gwintowane końcówki; sposobu odsiarczania spalin metodą mokrą wapniakową; układu instalacji wielostopniowych urządzeń strumienicowych w turbozespole parowym.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Odkrycia

Wybrane wynalazki: Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi

Poznajmy wybrane wynalazki naukowców Polskiej Akademii Nauk. Omawiana tematyka to m.in.: sposób wytwarzania pochodnych 1,3,2 - oksazafosforinanu; preparat przeznaczony do ograniczania liczebności owadów, zwłaszcza z rodzaju Lymantria; azotkowa dioda laserowa; nowe rozgałęzione peptydowe związki wielkocząsteczkowe; sposób wytwarzania monokryształów tlenku cynku; sposób utleniania cykloheksanu.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Odkrycia

Wybrane wynalazki: Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych

Zapraszamy do poznania wybranych odkryć i wynalazków opatentowanych przez naukowców pracujących w instytutach Polskiej Akademii Nauk. Prezentacje dotyczą następującej problematyki: genu plazmidowego i kodowanego przez ten gen enzymu amylolitycznego; sekwencji dwuniciowego ATN-RNA i zastosowania sekwencji w terapii guzów mózgu; białka chimerycznego i sposobu jego otrzymywania, transgenicznej rośliny.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Odkrycia
LOBI
LOBI

Baza odczuć Polaków wobec polskich słów

Najpopularniejszą emocją, kryjącą się w polskich słowach jest szczęście, a najrzadszą wstręt. Zawierającą prawie 3 tys. słów bazę wiedzy o emocjach, jakie budzą polskie słowa, przygotowali badacze z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Zespół polskich psychologów przygotował ogólnodostępną bazę Nencki Affective Word List (NAWL). Zawartych jest w niej blisko 3 tys. popularnych polskich słów (rzeczowników, czasowników i przymiotników) wraz z informacjami o tym, jakiego rodzaju emocje (szczęście, złość, smutek, strach, wstręt) kojarzyły się Polakom z tymi słowami oraz jak bardzo te słowa są pobudzające. Informacje te opracowane zostały na podstawie ocen ponad 500 osób, które zaproszono do udziału w projekcie badawczym.

Czytaj więcej

Nowa metoda analizy widm mieszanin

Opracowana przez Instytut Chemii Fizycznej PAN nowa metoda analizy widm mieszanin znajdzie zastosowanie m.in. przy wzmacnianej powierzchniowo spektroskopii ramanowskiej (SERS). Dzięki temu będzie można skonstruować detektory do wykrywania pojedynczych cząsteczek chemicznych.

Pierwiastki i ich związki nie ukryją się już dłużej w mieszaninach, nawet jeśli te składają się z wielu składników. Koniec chemicznego incognito to efekt opracowania w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie nowej, znacznie bardziej precyzyjnej od dotychczasowych metody identyfikowania „linii papilarnych" substancji chemicznych, odciśniętych w świetle rozproszonym przez mieszaniny.

Czytaj więcej
Prezentacja prototypu teleskopu SST-1M dla projektu CTA w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN

Prezentacja prototypu teleskopu SST-1M dla projektu CTA w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN

2 czerwca 2014 roku w Instytucie Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN odbyła się uroczystość otwarcia prototypu teleskopu SST-1M dla projektu Cherenkov Telescope Array (CTA). Cherenkov Telescope Array będzie największym na świecie naziemnym obserwatorium promieniowania gamma wysokich i najwyższych energii. Badania prowadzone w tej nowej dziedzinie są ważne zarówno dla astrofizyki i kosmologii, jak i dla fizyki fundamentalnej. Powstaną dwa obserwatoria CTA, jedno na półkuli południowej, drugie na północnej, dzięki czemu obserwacje obejmą całą powierzchnię nieba.

Czytaj więcej

Efektywne ścieżki komercjalizacji wiedzy - podsumowanie konferencji

Jak najwydajniej przekształcać osiągnięcia naukowe w komercyjne produkty przydatne dla przemysłu i każdego człowieka? Nad rozwiązaniami umożliwiającymi efektywny transfer wiedzy dyskutowano w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, gdzie zakończyła się konferencja „Platforma Komercjalizacji Wiedzy". Konkretne przykłady rozwiązań sprzyjających efektywnemu transferowi osiągnięć naukowych do przemysłu zaprezentowano podczas konferencji „Platforma Komercjalizacji Wiedzy", która odbyła się w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauki (IChF PAN) w Warszawie. Konferencję zrealizowano dzięki środkom europejskiego grantu NOBLESSE.

Czytaj więcej

Najnowsze odkrycia naukowe w e-książce przedstawiającej badania Instytutu Chemii Fizycznej PAN

Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie przygotował i udostępnił w wersji elektronicznej publikację opisującą osiągnięcia swoich naukowców. Bogato ilustrowana książka jest zbiorem kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych, opracowanych na podstawie informacji prasowych Instytutu z ostatnich kilku lat i w ciekawy sposób prezentujących liczne zagadnienia z frontu współczesnej chemii, fizyki i pogranicza tych nauk z biologią.

Czytaj więcej