Eksperci kandydatom warsztaty dotyczące grantów ERC w MIBMiK

Nadrzędna kategoria: Media

80 rad w sprawie ERC

Niemal 80 naukowców uczestniczyło w szkoleniu dotyczącym grantów ERC zorganizowanym przez Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN. Dziesięciu mogło skonsultować pomysły badawcze ze specjalistami. Wiedzą i doświadczeniem dzielili się z nimi profesorowie Agnieszka Zalewska, Francesca Cutruzzola, Jacek Kuźnicki, Tomasz Dietl, Janusz Bujnicki oraz Marcin Nowotny.

Celem wrześniowego spotkania było przekazanie praktycznych rad opartych na doświadczeniu laureatów, panelistów oraz osób, związanych z grantami ERC. Zebranych powitał prof. Paweł Rowiński, wiceprezes PAN, który podziękował za przybycie uczestnikom oraz prelegentom zebranym w siedzibie MIBMiK. Następnie prof. Jacek Kuźnicki, dyrektor Instytutu, wskazał najważniejsze aspekty instytucjonalnej pomocy dla osób aplikujących do ERC na przykładzie własnej organizacji. Mówił też o konieczności wspierania osób rozważających składanie wniosku grantowego przez ich najbliższe otoczenie naukowe – bardziej doświadczonych kolegów z zespołu czy katedry. Wstęp uzupełniła Ewa Kuśmierczyk, dyrektor Biura ds. Doskonałości Naukowej PAN, prezentując ofertę Biura w zakresie szkoleń oraz wsparcia indywidualnego dla naukowców ubiegających się o granty ERC. 

ercwrzesien01

Prof. Paweł Rowiński 

Prof. Jacek Kuźnicki

Część wykładów merytorycznych otworzyła prof. Agnieszka Zalewska, związana z Instytutem Fizyki Molekularnej im. H. Niewodniczańskiego PAN. Pani Profesor jest obecnie jednym z siedmiorga członków Identification Committee, czyli komitetu odpowiedzialnego za identyfikowanie i proponowanie kandydatów na nowych członków Scientific Council ERC. Opowiadała o sposobach i metodach identyfikacji potencjalnych kandydatów na członków gremiów zarządzających. Zwróciła też uwagę na niską aktywność Polaków w zgłaszaniu chęci uczestnictwa w tego typu organach. 

ercwrzesien02

Prof. Agnieszka Zalewska

Kolejnym mówcą był prof. Tomasz Dietl, fizyk z Instytutu Fizyki PAN, oceniający wnioski w ramach trzech konkursów Starting Grants ERC w panelu Physical Sciences and Engineering 3 (Condensed Matter Physics). Pan Profesor był ponadto zaangażowany od 2011 roku w pracę Scientific Council ERC jako jeden z dwóch Polaków którzy dotychczas byli członkami tego gremium. Drugim był prof. Michał Kleiber. Prof. Dietl starał się pokazać, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy wypełnianiu poszczególnych części wniosku oraz jak dobrze konstruować swoje CV na potrzeby tego konkursu. Mówił również o tym, czego przyszły grantobiorca powinien oczekiwać od instytucji goszczącej jego grant. Na warsztatach obecna była także prof. Francesca Cutruzzola, biochemik z Uniwersytetu la Sapienza w Rzymie, oceniająca wnioski w ramach konkursów Starting Grants w panelu Life Sciences 6 (Immunity and infection). Wyjaśniła, na czym polega dwuetapowa ocena wniosków oraz jakie kryteria są brane pod uwagę przy wystawieniu kandydatowi ostatecznej noty. Dała także garść przydatnych rad, jakie elementy wniosku oraz prezentacji są szczególnie istotne z perspektywy specjalisty oceniającego pomysł i dorobek badacza. 

ercwrzesien03

ercwrzesien05

Prof. Tomasz Dietl

Później głos zabrali dwaj laureaci grantów z obszaru nauk o życiu, związani z MIBMiK. Prof. Janusz Bujnicki, dwukrotny laureat ERC, a także panelista w ramach zespołu oceniającego projekty z zakresu genetyki i bioinformatyki, zachęcał aplikujących m.in. do niepoddawania się przy pierwszych porażkach, lecz wyciągania wniosków z niepowodzeń w celu stworzenia lepszej aplikacji. Podkreślał także konieczność jak najszerszego konsultowania propozycji projektowej i aplikowania zgłaszanych uwag dla poprawy wniosku. Część wykładową zamknął dr Marcin Nowotny, który uzupełnił wypowiedzi poprzedników o rady dla aplikujących dotyczące tego jak najlepiej zaprezentować własny pomysł badaczy, a także krótko opisał swój zwycięski projekt. 

W drugiej części spotkania każdy z dziesięciu naukowców wybranych spośród osób, które przedstawiły najlepsze propozycje projektowe, miał okazję skonsultować swoje pomysły badawcze z trzema wybranymi prelegentami podczas kilku 20-minutowych rozmów indywidualnych. Mogli także omówić wątpliwości prawne i administracyjne przy stanowiskach doradców z BDN PAN, Działu projektów MIBMiK oraz KPK. Sesja konsultacji indywidualnych trwała ponad dwie godziny. Jej uczestnicy otrzymali od ekspertów wiele cennych i konstruktywnych uwag, które będą mogli wykorzystać przy pracy nad swoimi wnioskami projektowymi. 

ercwrzesien07

ercwrzesien06

ercwrzesien08

Konsultacje indywidualne

 

Zdjęcia: Marta Kowol, Jakub Ostałowski