„Odczytano z torfowisk...” - wystawa w Nakle Śląskim

Nadrzędna kategoria: Media

Już w czasach prehistorycznych rozpoczęła się przemysłowa działalność na obecnych terenach Miasteczka Śląskiego k. Tarnowskich Gór – wynika z badań przeprowadzonych na okolicznych torfowiskach przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz m.in. Instytut Archeologii i Etnologii PAN z Warszawy i Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN z Zabrza. Wyniki zostaną zaprezentowane w środę na wystawie „Odczytano z torfowisk...” w Nakle Śląskim.

torf bannmateriały organizatora

Na 16 planszach przedstawione zostaną m.in. metody badania torfowisk, rodzaje kopalin i minerałów wydzielonych z różnowiekowych warstw torfu oraz ślady dawnych kultur znalezione na wydmach przy torfowiskach.

– Wyjątkowe znaczenie badanych obszarów wynika z zachowania się tam holoceńskich torfowisk graniczących bezpośrednio z wychodniami skał kruszconośnych. Przez te tereny dodatkowo przebiega granica pomiędzy zlewniami Wisły i Odry. W tych warunkach naturalna erozja gruntu odsłaniała minerały skał kruszconośnych takich jak: malachit, kupryt, samorodki metali szlachetnych, hematyt, galena srebronośna i rudy cynku – wyjaśnia Grzegorz Rudnicki z SMZT.

Zanieczyszczenia wytwarzane w wyniku działalności dawnych społeczności na badanym obszarze, osadzone w różnowiekowych warstwach torfowisk, pozwoliły wnioskować o możliwych metodach ich wytwarzania w przeszłości, co rzuca nowe światło na pradzieje ludności obszaru wyżynnego Europy Środkowej.

– Na wystawie będzie można także poznać argumenty przemawiające za istnieniem scentralizowanej władzy w I tysiącleciu naszej ery i wcześniej na obszarze Polski południowej, argumenty za istnieniem dawnego hutnictwa ołowiu w sąsiedztwie obecnie istniejącej huty cynku w Miasteczku Śląskim oraz argumenty przemawiające za lokalizacją w rejonie Świerklańca wsi Zversov, wymienionej w bulli papieskiej z 1136 r. – dodaje Rudnicki.

W badaniach przeprowadzonych dzięki dzięki dotacji samorządu woj. śląskiego uczestniczyły także Politechnika Śląska i Uniwersytet Śląski oraz archeolodzy: dr Edelgarda Foltyn i dr Eugeniusz Foltyn z Czechowic-Dziedzic. Część prac w terenie i interpretację wyników przeprowadził z kolei Leszek Chróst z gliwickiej Pracowni Badań, Pomiarów i Ekspertyz Ekologicznych.

Przedstawiciele SMZT zaznaczają, że rejon Miasteczka Śląskiego nie był nigdy przedmiotem zainteresowania naukowców pod kątem badań torfowisk. Zachęcają do dalszych badań.

Wystawę zorganizowaną wspólnie przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim będzie można oglądać od 16 lutego do 15 marca.

torfowiskasrodek

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl