System Obserwacji Płyty Europejskiej - konferencja inaugurująca projekt EPOS

Nadrzędna kategoria: Media

tektonika banngrafika: Sting and Rémih, commons.wikimedia.org

14 lutego br. o godz. 10.00
w Instytucie Geofizyki PAN, sala 213
odbędzie się konferencja inaugurująca projekt EPOS-System Obserwacji Płyty Europejskiej


Strategicznym celem jest też zbudowanie stałego procesu transferu technologii pomiędzy nauką a przemysłem w zakresie nauk o Ziemi. Realizacja tego celu będzie oparta o budowę specjalistycznych poligonów pomiarowych zintegrowanych obserwacji procesów geodynamicznych. Do obserwacji zjawisk fizycznych zachodzących wewnątrz górotworu oraz w jego strefie przypowierzchniowej zastosowany zostanie zintegrowany system obserwacji i pomiarów geofizycznych tj. lokalne i regionalne sieci sejsmologiczne, geodezyjne, grawimetryczne oraz geofizyczne.

W ramach projektu powstanie infrastruktura badawcza EPOS-PL- wielowarstwowa, multidyscyplinarna i interoperacyjna infrastruktura badawcza, gdzie zbierane i gromadzone są dane z rozproszonych sieci pomiarowych, a następnie opracowywane, standaryzowane integrowane w postaci baz danych wraz z metadanymi, do których dostęp zapewniony jest poprzez stronę web wraz z odpowiednimi serwisami/aplikacjami analitycznymi oraz dedykowanymi wizualizacjami.

Niniejsza inwestycja ma na celu zaspokojenie potrzeb środowiska naukowego i przedsiębiorstw w kwestii otwartego dostępu do zintegrowanych, rozproszonych istniejących i nowo powstających infrastruktur badawczych w dziedzinie nauk o Ziemi, w połączeniu z szeroką gamę solidnych opracowanych danych, narzędzi do modelowań oraz serwisów analitycznych.

Wartość projektu: 62 558 323,87 PLN; Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 47 399 281,47 PLN

Projekt jest realizowany przez konsorcjum naukowo-przemysłowe:

Instytut Geofizyki PAN-koordynator, kierownik projektu dr Dorota Olszewska e-mail: dolszewska@igf.edu.pl
tel: +48 (12) 292 38 19

ACK Cyfronet AGH

Główny Instytut Górnictwa

Instytut Geodezji i Kartografii

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,

Wojskowa Akademia Techniczna,

Polska Grupa Górnicza

 
Program
Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014–2020

Priorytet IV: ZWIĘKSZENIE POTENCJAŁU NAUKOWO-BADAWCZEGO

Działanie 4.2: ROZWÓJ NOWOCZESNEJ INFRASTRUKTURY BADAWCZEJ SEKTORA NAUKI