Medale im. T. Kotarbińskiego za dobrą robotę wręczone

Nadrzędna kategoria: Media

Chodzi o to, aby człowiek z ochotą robił to, co robić musi. By tego, co robić musi, nie robił tylko dlatego, że musi. By to, co robić musi, robił z pełnym upodobaniem i oddaniem – pisał Tadeusz Kotarbiński. Laureaci medalu jego imienia, którzy dziś je odebrali – prof. zw. dr hab. Stanisław Sudoł, Ewa Błaszczyk, Adam Nawałka i narodowa reprezentacja Polski w piłce nożnej oraz Alicja Rutkowska, szefowa Polskiego Wydawnictwa Ekonomicznego – ten postulat spełniają z nawiązką

 – To, że prof. Kotarbiński był związany z Polską Akademią Nauk jest dla nas wielką radością, zaszczytem i obowiązkiem, żeby spuścizny, którą i on budował, nie zaprzepaścić – mówił witając zgromadzonych w Pałacu w Jabłonnie prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN i przewodniczący Kapituły medalu. – Był wybitnym logikiem, filozofem i etykiem. Wybitną postacią życia intelektualnego zarówno w II RP, jak i w czasach powojennych. Przedstawicielem tradycji, którą ja osobiście szczególnie cenię. Był także poetą, człowiekiem który wspaniale posługiwał się polskim i pisał bardzo ważne książki, które i mnie formowały. Na przykład „Traktat o dobrej robocie”. Czytałem go jako młody człowiek i zapadło mi w pamięć m.in. to, że Kotarbiński mówi tam o człowieku spolegliwym. Wszystkie osoby, które dziś otrzymują medal i wszystkie instytucje to jednostki spolegliwe, które pracują na rzecz środowiska i społeczeństwa. I wykonują dobrą robotę.

Medale
z rąk prof. Jerzego Duszyńskiego
oraz prof. Bogdana Nogalskiego, wiceprzewodniczącego Kapituły i przewodniczącego prezydium Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania
otrzymali:

mksudolmed

Prof. zw. dr hab. Stanisław Sudoł, doktor honorowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jeden z najbardziej zasłużonych dla rozwoju nauk o zarządzaniu pracowników naukowych. Jest twórcą wielu dzieł naukowych i badawczych z dyscyplin nauki o zarządzaniu. Autorem wyróżniających się dokonań praktycznych w zakresie organizacji i zarządzania odznaczających się wysoką efektywnością ekonomiczną i społeczną. Czynnie uczestniczył w życiu organizacji i towarzystw naukowych, rad programowych i redakcjach czasopism, komisjach i komitetach problemowych ministerstw, pastując także wiele odpowiedzialnych funkcji w swojej macierzystej uczelni. Realizacja licznych projektów badawczych kierowanych przez profesora była platformą do stworzenia tzw. „toruńskiej szkoły przemysłowych badań empirycznych”.

mksudol

– Przepraszam, że mam w rękach karteczki w rękach, ale taki mam zwyczaj przy wystąpieniach publicznych, a szczególnie teraz, kiedy do 90 lat brakuje mi tylko pół roku. One mnie chronią przed dwoma niebezpieczeństwami związanymi z tym wiekiem: zapomnienia i rozgadania się. Jedno i drugie jest groźne, a ja cenię sobie powiedzenie, że zwięzłość jest siostrą talentu – rozpoczął swoje wystąpienie prof. Sudoł. Podkreślił, że otrzymanie medalu im. prof. Kotarbińskiego to dla niego wielki zaszczyt. – Mam tylko wątpliwość czy w pełni zasłużyłem to wyróżnienie. Ale miło mi, że Kapituła uznała, że powinienem go dostać. Prof. Kotarbiński wniósł duży wkład do rozwoju nauki polskiej i światowej. Był znakomitym filozofem, logikiem i etykiem i twórcą nowej dyscypliny – prakseologii (dziedziny badań dotyczących metod wszelkiego celowego działania ludzkiego – red.). Reprezentował wysokiej klasy etos uczonego, który może być wzorem do naśladowania przez nas wszystkich. Byle tak było jak najdłużej, bo autorytetów tego formatu bardzo nam potrzeba.

Profesor wspomniał, że był systematycznym uczestnikiem seminariów prakseologicznych prof. Kotarbińskiego w latach 70. – Była to znakomita impreza – stwierdził. – Prof. Kotarbiński dokonywał dość obszernego wprowadzenia, a później siadał sobie z boczku i słuchał dyskusji. Nam się wydawało, że niekiedy przysypiał, ale to podejrzenie okazało się zupełnie nieuzasadnione. Bo z podsumowania, którego później dokonywał wynikało, że w wszystkie główne wątki rozmowy doskonale pamiętał. Nawiązywał tylko do tych głosów, z którymi się solidaryzował. Ja często uczestniczyłem w dyskusjach i jeśli nie usłyszałem swojego nazwiska w podsumowaniu, było dla mnie jasne, że powiedziałem coś nie bardzo mądrego. Te seminaria to była wielka szkoła logiki i wysokiej kultury naukowej. Bardzo skorzystałem na nich intelektualnie.

mkblaszczykmed

Ewa Błaszczyk, wybitna aktorka teatralna, filmowa, jedna z najbardziej znanych polskich aktorek śpiewających. Zwyciężczyni plebiscytu Polka 2006, uhonorowana tytułem Kobiety 2007 przez „Twój Styl”. Od 1994 roku związana z Teatrem Studio. Założycielka fundacji „Akogo?” , działającej na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych oraz ich rodzin. Celem fundacji było wybudowanie Kliniki Neurorehabilitacyjnej „Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Ewa Błaszczyk wnosi znaczący wkład w polskie życie kulturalne, ma wybitne osiągnięcia w praktycznym wdrażaniu zasad nowoczesnego zarządzania organizacjami.

mkblaszczyk

– W lipcu Klinika Budzik będzie funkcjonowała cztery lata, ale już 33 osoby i ich rodziny powróciły do normalnego życia i cieszą się nim na nowo – mówiła Ewa Błaszczyk odbierając medal. –  W tej chwili Fundacja będzie się skupiać już na rzeczach bardziej naukowych, tzn. na tym, co na świecie jest jeszcze w tej dziedzinie do zrobienia: stymulatorach i komórkach macierzystych, a szczególnie nerwowe.
Zapowiedziała, że od 1 kwietnia ruszy „Budzik” dla dorosłych w Olsztynie, trwają rozmowy o takiej placówce w Chorzowie, a w planach jest powstanie neuro centrum w Warszawie.
– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Na pewno nam doda jakiejś świeżej energii – stwierdziła.

mknawalkamed

Adam Nawałka i drużyna narodowa reprezentacji Polski w piłce nożnej. W czasie prowadzenia reprezentacji Adam Nawałka wykazał się wyróżniającymi dokonaniami praktycznymi w zakresie organizacji i zarządzania w obszarze tworzenia i kierowania złożonym zespołem ludzkim. Reprezentując polską myśl szkoleniową, swoją wiedzą i podejściem do pracy opartym na zasadach dobrej roboty, przełamał przypisywany Polakom negatywny stereotyp trudności w organizacji zespołowego działania. Wykazał, że profesjonalizm i konsekwentnie stosowany perfekcjonizm w działaniu, stanowi fundament w organizacji działania zespołowego tworzący sukces na arenie międzynarodowej. Adam Nawałka jest osobą rozpoznawalną nie tylko w Polsce ale i Europie, która swoją działalnością przyczynia się do pozytywnej promocji wizerunku Polski i praktycznego wdrożenia zasad dobrej roboty za granicą.

W imieniu trenera medal odebrał Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy PZPN.

mknawalka

– Proszę wybaczyć Adamowi Nawałce nieobecność, ale to człowiek, który się koncentruje wyłącznie na pracy, więc prof. Kotarbiński byłby z niego bardzo zadowolony – mówił. – On nie lubi blasku reflektorów, cały czas mówi, że jeszcze nic nie wygraliśmy, że w naszej drużynie wciąż są rezerwy. A jesteśmy w szczycie sezonu piłkarskiego, za miesiąc gramy kolejny mecz eliminacji do mistrzostw świata. Mamy nadzieję, że do Rosji pojedziemy i przywieziemy stamtąd kolejny medal, tym razem na piersiach naszych zawodników. Piłka nożna to jest najbardziej poważna rzecz z tych najmniej poważnych. Tym bardziej dziękujemy Kapitule za docenienie tego, co robi drużyna narodowa, bo nie codziennie sport ma okazję zaistnieć w tak znakomitym gronie.

mkrutkowskamed

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne wydało ponad 6 000 tytułów. Co roku jego nakładem ukazuje się ok. 70 nowych. Ok. 40% z nich to wydawnictwa z zakresu zarządzania. PWE przyczyniło się zarówno do rozwoju nauk o zarządzaniu, jak też do rozwoju kształcenia specjalistów zarządzania i transferu nowoczesnej wiedzy do praktyki gospodarczej, co przełożyło się w istotnym stopniu na sukcesy transformacyjne polskiej gospodarki i na poziom jej rozwoju. Dziś PWE S.A. jest liderem na rynku publikacji z zakresu nauk ekonomicznych i nauk o zarządzaniu.

mkrutkowska

– Jest to najstarsze wydawnictwo ekonomiczne w Polsce i jedno z najstarszych na świecie. Powstaliśmy w 1949 r. jako Polskie Wydawnictwa Gospodarcze, 1961 r. zostaliśmy Państwowym Wydawnictwem Ekonomicznym, a 1995 r. Polskim Wydawnictwem Ekonomicznym. Czyli istniejemy 68 lat. Ja pracuję w wydawnictwie 48 lat – przyszłam w 1969 r. do nowo utworzonej redakcji organizacji i zarządzania. Zarządzanie ma wielki wpływ na wyniki przedsiębiorstwa. Trzeba się doskonalić, kształcić, żeby przedsiębiorstwo istniało długo i w dobrej kondycji – mówiła Alicja Rutkowska.

Podkreśliła, że bardzo jej miło spotkać się w Jabłonnie z prof. Sudołem. – To niezwykła sytuacja, kiedy autor odbiera medal razem ze swoim wydawcą – podsumowała.

***

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z uroczystości wręczenia Medali im. Tadeusza Kotarbińskiego. play

 ***

Medal im. Tadeusza Kotarbińskiego został ustanowiony 20 lat temu, jest przyznawany co trzy lata. W tym roku przyznano 12. edycja. Przyznaje go Komitet Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk osobom lub instytucjom z kraju i z zagranicy, które wybitnie przyczyniły się do postępu organizacji i zarządzania, oraz za wyróżniające się dokonania praktyczne w zakresie organizacji i zarządzania odznaczające się wysoką efektywnością ekonomiczną i społeczną.

W skład Kapituły wchodzą prof. Jerzy Duszyński, prof. Wiesław M. Grudzewski, prof. Bogdan Nogalski, prof. Ryszard Borowiecki, prof. Wojciech Dyduch, prof. Jan Jeżak, prof. Leszek Kiełtyka, prof. Kazimierz Krzakiewicz, prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, prof. Maria Romanowska i dr inż. Wojciech Ratyński.

mkmed

Dotychczasowi laureaci medalu to:

1. edycja
prof. Andrzej Koźmiński, Stocznia Szczecińska S.A.

2. edycja
William Gates, Jerzy Giedroyć, prof. Jerzy Trzcieniecki, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa

3. edycja
prof. Bogdan Wawrzyniak, Towarzystwo Naukowe Prakseologii, koncern Multimedialny AGORA S.A.

4. edycja
prof. Leszek Krzyżanowski, Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

5. edycja
prof. Stefan Kwiatkowski, prof. Zbigniew Religa, firma Inter Groclin Auto S.A.

6. edycja
prof. Witold Kieżun, Andrzej Wajda, Instytut ORGMASZ

7. edycja
Krzysztof Penderecki, prof. Jerzy Rokita, Jarosław Józefowicz, firma Solaris Bus & Coach S.A.

8. edycja
Krystyna Janda, prof. Wojciech Gasparski, firma A. Blikle

9. edycja
prof. Zofia Mikołajczyk, prof. Horst Albach, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości

10. edycja
Anna Dymna, prof. Ber Haus, prof. Stanisław Wieczorek, Korporacja RADEX S.A.

11. edycja
prof. Ryszard Tadeusiewicz, Agnieszka Holland, dr Herbert Wirth i Kombinat Górniczo-Hutniczy Polska Miedź S.A.

mkzwierzchowska

Profesorowie Duszyński iNogalski podziękowali także Annie Zwierzchowskiej,
która „zajmuje się jednoosobowo obsługą pracy Kapituły i ma największy wkład w przygotowanie uroczystości”.

mkkoncert

  • Na zakończenie uroczystości zagrała pianistka Monika Rosca, której na fletni pana towarzyszył Sergio Bolgarin
  • ***

Zapraszamy do obejrzenia relacji telewizyjnej, której premiera odbyła się w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim, 10 maja o godz. 21:30 (początek relacji w 12'38").

play

Informacja o uroczystości została także opublikowana:

na stronie Fundacji Ewy Błaszczyk "AKOGO?"

na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej

na stronie Polskiego Wydawnictwa Ekonomicznego

zdjęcia: Jakub Ostałowski