Otwarcie Alei im. Marii Skłodowskiej-Curie

Nadrzędna kategoria: Media

„Coraz bardziej odczuwam potrzebę posiadania domu z ogrodem i gorąco pragnę, aby ten projekt doszedł do skutku. Kosztorys udało się obniżyć odpowiednio do moich środków materialnych, wkrótce będzie można kłaść więc fundamenty” – pisała Maria Skłodowska-Curie 8 maja 1934 roku. Nie udało jej się tego marzenia spełnić – zmarła niecałe dwa miesiące później. Tym bardziej cieszyłaby się z alei swojego imienia, którą otwarto w Ogrodzie Botanicznym PAN.

Marii Skłodowskiej-Curie poświęcono aleję, która – jak przypomniała Elżbieta Kujawska, dyr Biura Upowszechniania i Promocji Nauki PAN, współorganizatorka wydarzenia – została posadzona prawie 19 lat temu, z okazji 100-lecia odkrycia dwóch pierwiastków promieniotwórczych – radu i polonu. Historię tego miejsca przybliżył prof. Jerzy Puchalski z Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

– 19 lat temu odbywały się w Polsce państwowe obchody pod patronatem ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego – opowiadał. – Pomysł, aby goście, którzy przyjadą na uroczystości posadzili pamiątkową aleję, by w ten sposób uczcić 100-lecie odkrycia polonu i radu przez małżonków Curie, wyraził w liście do ówczesnego prezesa PAN prof. Leszka Kuźnickiego 9-letni uczeń szkoły podstawowej Marcin Pawłowski. Prezes Kuźnicki zwrócił się z tą propozycją do mnie i ja z wielkim entuzjazmem na to przystałem. Wyznaczyliśmy to miejsce i wybraliśmy jako drzewa pamiątkowe buki odmiany czerwonolistnej. Później często myślałem, jak by można było tę aleję oficjalnie otworzyć, uczcić. I tym roku, kiedy drzewa prezentują się już naprawdę okazale, nadarzyła się ta wspaniała okazja.

– Bardzo się cieszymy, że PAN zechciała z nami współpracować w organizacji obchodów 150-lecia urodzin Marii Skłodowskiej-Curie – mówił prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego. –To uczona nr 1 na świecie, która się tutaj urodziła i jak najbardziej zasługuje na to, żebyśmy o niej pamiętali.

– Jestem tu dzisiaj z państwem, bo Maria Skłodowska-Curie jest według mnie najważniejszą Polką – podkreśliła Teresa Jurczyńska-Owczarek, przewodnicząca Rady Dzielnicy Ursynów. – Po pierwsze była to bardzo mądra kobieta, niezwykle doceniona w bardzo trudnych czasach. Do tego szalenie wyemancypowana – nam paniom pozostaje ją naśladować. Dlatego dziękuję bardzo państwu w Ogrodzie Botanicznym, że takie panie, te szczególne, są tutaj w szczególny sposób honorowane.

– Akademia jest w momencie, w którym staramy się trochę ją zmienić – mówił tuż przed przecięciem wstęgi prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk. –  Nie jest to łatwy proces i możliwy tylko dlatego, że jesteśmy wrażliwi na przyrodę. To zaś niczym bardziej się nie objawia, jak naszą troską o Ogród Botaniczny. To wspaniale, że mamy ten ogród i osoby, które o dbają nie tylko o niego, ale i o naszą wrażliwość na piękno drzew, traw, kwiatów, krzewów. To, że mamy dziś możliwość otworzyć aleję wielkiej polskiej uczonej, jest bardzo ważne. Mam nadzieję, że przez lata będą po niej spacerować ludzie wrażliwi na przyrodę, ale też na naukę. Ta aleja łączy bowiem obie te wartości.

Po uroczystym otwarciu alei, którego dokonali prezes PAN oraz wiceprezesi – prof. Stefan Malepszy, prof. Edward Nęcka i prof. Paweł Rowiński, a także prof. Puchalski, prof. Błażejowski i Teresa Jurczyńska-Owczarek, zgromadzeni goście zostali zaproszeni do obejrzenia składającej się z 17 plansz wystawy „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty”, przygotowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

– Pozwolę sobie nawiązać do słów Marii dotyczących bioróżnorodności, bo to słowo jest także w nazwie ogrodu – powiedziała Alicja Rafalska-Łasocha, kuratorka ekspozycji. – Słowami Marii z listu, który napisała do swojej siostrzenicy o jedwabnikach: „Ubiegłej wiosny dzieci moje wyhodowały jedwabniki. Ja zaś, jeszcze bardzo chora przypatrywałam się robocie kokonów. Bardzo mnie ta obserwacja przejęła. Te liszki, tak zajęte, tak pracowite, tak dobvrze umiejętnie i wytrwale pracujące imponowały i naprawdę. Patrząc na nie zrozumiałam, jak bardzo się im czuję pokrewna. Choć może nie tak dobrze jak one jestem w pracy zorganizowana. Bo i ja także zawsze dążyłam pracowicie do tego celu, jaki się w świadomości mojej skrystalizował. Dążyłam do niego nie mając żadnej pewności, że to jest prawda, wiedząc że życie jest kruche i znikome, że po nim nie wiadomo, co będzie. Że inni inaczej się na życie zapatrują. Dążyłam do niego najwidoczniej dlatego, że musiałam. Tak samo jak musi jedwabnik tkać swój kokon. On biedak zaczyna go nawet jeżeli nie ma możności skończyć. I tak starannie pracuje. A jeśli nie skończy, to umiera bez metamorfozy, bez nagrody. Niech każdy z nas tka swój kokon i nie żąda objaśnień, po co i na co. Jeżeli robota nasza będzie dobra, to powiemy sobie, żeśmy się nie gorzej od jedwabników zachowali. Reszta zaś nie od nas zależy”.

Goście mieli także okazję zwiedzić „Piknik naukowy z Marią”, podczas którego zwiedzający ogród mogli m.in. posłuchać rozmowy Marii Skłodowskiej-Curie z Albertem Einsteinem, zobaczyć, jak na drukarce 3D powstaje model rakiety kosmicznej lub pancernik, porównać ślady roślin sprzed milionów lat ze współczesnymi, sprawdzić, które popularne napoje są zdrowe dla organizmu człowieka, a także zagrać w grę inspirowaną książką „„Haremy. Skryty świat kobiet Orientu na starych pocztówkach poznany i opisany przez polskich podróżników, pielgrzymów, wagabundów i ekspatriantów”. Swoje stoiska prezentowały PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, PAN Archiwum w Warszawie, Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Koło Naukowe Druku 3D.

Sobotnie popołudnie z polską noblistką zakończył koncert utworów Fryderyka Chopina.

0002

otwarcie Alei im. Marii Skłodowskiej-Curie – prof. Jerzy Duszyński

0003

otwarcie Alei im. Marii Skłodowskiej-Curie – prof. Jerzy Błażejowski

0004

otwarcie Alei im. Marii Skłodowskiej-Curie – Teresa Jurczyńska-Owczarek

0005

otwarcie Alei im. Marii Skłodowskiej-Curie – prof. Jerzy Puchalski

0006

otwarcie Alei im. Marii Skłodowskiej-Curie – prof. Jerzy Błażejowski, prof. Edward Nęcka, prof. Paweł Rowiński, Teresa Jurczyńska-Owczarek, prof. Stefan Malepszy, prof. Jerzy Duszyński, prof. Jerzy Puchalski

0007

otwarcie Alei im. Marii Skłodowskiej-Curie – Teresa Jurczyńska-Owczarek, prof. Stefan Malepszy, Włodzimierz Paszyński (z-ca Prezydenta m.st. Warszawy), prof. Jerzy Duszyński, prof. Jerzy Puchalski

0008

spacer po Alei im. Marii Skłodowskiej-Curie

0009

Alicja Rafalska-Łasocha

0010

zwiedzanie wystawy „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty” – dr Paweł Kojs (dyrektor PAN Ogrodu Botanicznego), prof. Jerzy Duszyński, prof. Jerzy Błażejowski

0011

„Piknik naukowy z Marią” – prof. Paweł Rowiński

0012

„Piknik naukowy z Marią”

0013

„Piknik naukowy z Marią”

0014

„Piknik naukowy z Marią”

0015

„Piknik naukowy z Marią”

0016

„Piknik naukowy z Marią”

0017

„Piknik naukowy z Marią”

0018

„Piknik naukowy z Marią”

0019

„Piknik naukowy z Marią”

0020

koncert fortepianowy

0021

koncert fortepianowy

Zdjęcia Jakub Ostałowski (21)

Ceremonia otwarcia

Prezentacja róży Madame Curie

Piknik naukowy z Marią - stoisko Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN

Piknik naukowy z Marią - stoisko Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie

Piknik naukowy z Marią - stoisko Muzeum Ziemi PAN w Warszawie

Piknik naukowy z Marią - przewodnik po wystawie

Piknik naukowy z Marią - nagroda

Piknik naukowy z Marią - koncert fortepianowy