Program „doktoratów wdrożeniowych” w instytutach naukowych PAN

Nadrzędna kategoria: Media

Siedem instytutów naukowych PAN: Biochemii i Biofizyki, Fizjologii Roślin, Maszyn Przepływowych, Metalurgii i Inżynierii Materiałowej, Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych, Podstawowych Problemów Techniki oraz Oceanologii otrzymało finansowanie na realizację programu „doktorat wdrożeniowy”. Od października rozpoczną tam studia pierwsi doktoranci, którzy doktorat będą przygotowywali w ścisłej współpracy z przedsiębiorcą.

mother board 581597 640Magnascan/pixabay.com

Listę jednostek naukowych – wydziałów uczelni i instytutów PAN – które otrzymały pozytywną ocenę w ramach I edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” opublikowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowelizacja ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym, która zakłada utworzenie programu „doktorat wdrożeniowy” weszła w życie pod koniec kwietnia br. Celem programu jest dofinansowanie studiów doktoranckich realizowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym - m.in. prywatnymi firmami - a przez to zbudowanie relacji między gospodarką i nauką oraz uproszczenie komercjalizacji badań naukowych.

Uczestnik programu będzie pracował nad rozprawą doktorską w „systemie dualnym”: równocześnie poprowadzi prace w jednostce naukowej (na uczelni lub w instytucie naukowo-badawczym z wysoką kategorią naukową: A lub A+) i w podmiocie z otoczenia społeczno-gospodarczego. Celem pracy badawczej doktoranta ma być rozwiązanie konkretnego problemu pracodawcy, u którego jest zatrudniony.

W ramach programu przyznawane są stypendia doktoranckie w wysokości 2450 zł miesięcznie, dofinansowywane będą również koszty wykorzystania infrastruktury badawczej w ramach tych studiów. Drugim źródłem dochodu doktoranta ma być pensja wypłacana przez pracodawcę, dla którego będzie on prowadził badania wdrożeniowe.

Wyniki konkursu są dostępne na stronie:

http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/wyniki-konkursu-w-ramach-i-edycji-programu-doktorat-wdrozeniowy.html

Źródło: MNISW, www.naukawpolsce.pap.pl