XXI Festiwal Nauki w Pałacu Staszica

Nadrzędna kategoria: Media

Druga połowa września to już tradycyjnie czas odbywającego się w stolicy największego festiwalu naukowego w Polsce i jednego z największych w tej części Europy. Przez ponad tydzień dla wszystkich zainteresowanych otwierają swoje drzwi szkoły wyższe i instytuty badawcze, ale także wiele instytucji i towarzystw kulturalnych, naukowych i edukacyjnych. Podczas festiwalu będzie można spotkać się i porozmawiać ze znanymi i cenionymi polskimi naukowcami, ludźmi, dla których nauka jest pasją, sposobem na życie, źródłem inspiracji.

PAN Archiwum w Warszawie bierze udział  po raz  szósty w Festiwalu Nauki w Warszawie, w formie spotkań weekendowych, w dwóch odsłonach:

w dniach 23-24 września 2017 r. na terenie PAN Domu Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie, w godz. 10.00-16.00

    PROGRAM w Jabłonnie:

    Wystawa: Tadeusz Kościuszko, Historia, tradycja, pamięć

    Konkurs: dotyczący wystawy

    Elementy kaligrafii: pisanie gęsim piórem, stalówką, patykiem lipowym, pieczętowanie.

    Warsztaty: Jak szybko i łatwo można zrobić pudełko

     

    oraz

     

w dniu 30 września 2017 roku w Pałacu Staszica w Warszawie (siedziba PAN Archiwum w Warszawie), w Sali im. Marii Skłodowskiej-Curie, w godz. 10.00-15.00

PROGRAM w Pałacu Staszica w Warszawie

Wykłady/Prezentacje

godz. 10.00-11.00

1. Za co lubimy darczyńców ?

Hanna  Krajewska, Jolanta Stasiak

Rola darczyńców we wzbogacaniu zasobów archiwalnych, na przykładzie PAN Archiwum w Warszawie. Zaufanie, szacunek i empatia, drogą do pozyskiwania bezcennych materiałów z prywatnych spuścizn i kolekcji. Uroczyste spotkanie z darczyńcami wyrazem wdzięczności dyrekcji i archiwistów, a także  dowodem na docenianie wartości pamiątek po przedstawicielach  polskiego  środowiska naukowego.

 W ramach spotkania filmy:

- 60 lat Archiwum Polskiej Akademii Nauk

- Darczyńcy

Autor filmów: Bartosz Borkowski

godz. 11.10-11.40

2. Peregrynacja serca Tadeusza Kościuszki

Hanna Krajewska

Tadeusz Kościuszko ostatnie lata spędził w Solurze, w Szwajcarii. Swoje serce zapisał najmłodszej z córek Franza Zeltnera, w którego domu mieszkał. Jego ciało spoczęło na Wawelu. Emilia Zeltner opiekowała się sercem Kościuszki budując dla urny specjalne mauzolea. W 1895 r. urna z sercem trafiła na Zamek w Rapperswilu, po wyzwoleniu Polski - na Zamek Królewski. Po II wojnie tułała się w różnych miejscach aż wreszcie wróciła do kaplicy zamkowej.

godz. 11.40-12.00

Wystawa

Drogi do Polski serca Kościuszki

godz. 12.00-12.30 oraz przez cały czas trwania programu

3. Połączył ich „Dziennik” rozdzieliła „Pornografia”.

Anna Mieszkowska

Nieudana współpraca Anny Pozner (1917-2001), tłumaczki literatury i prac naukowych polskich pisarzy i uczonych we Francji z Witoldem Gombrowiczem

 godz.  12.40 – 13.10

4. Kulisy pierwszych kampanii prezydenckich w Polsce- od teczki Tymińskiego po pożegnalne podanie nogi Lecha Wałęsy

Bartosz Borkowski

Jak wyglądały pierwsze prezydenckie kampanie wyborcze po transformacji ustrojowej ? Kim byli tajemniczy specjaliści od wizerunku w latach 90 ? Jak organizowano debaty ? Kto manipulował wyborcami ?

 godz. 13.20-13.50

5. Dobry młyn wszystko zmiele… O młynach i młynarzach w życiu zbiorowym wsi.

Katarzyna Słojkowska

Współcześnie młyny stanowią atrakcję turystyczną, a o młynarzach  raczej się nie słyszy. Dawniej młyny stanowiły instytucję, która swoim znaczeniem we wsi nie ustępowała kościołowi, dworowi czy karczmie. Młynarze cieszyli się autorytetem i pozycją, a dzięki temu, że w swoich zakładach potrafili okiełznać siły przyrody, uchodzili za czarowników. Motyw młyna wiele razy pojawiał się w literaturze, pieśni i przysłowiach.

godz.14.00-14.30

6.Wędrówki wystawy” Polscy badacze Syberii” po Syberii.

Joanna Arvaniti

Wystawa Polscy badacze Syberii, w dwujęzycznej, polsko-rosyjskiej wersji językowej zaprezentowana została po raz pierwszy w 2008 r. w Prezydium Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie podczas Dni Nauki Polskiej w Federacji Rosyjskiej i wzbudziła od razu duże zainteresowanie. Następnie pokazano ją w wielu syberyjskich miastach  (Jakuck, Irkuck, Jenisejsk, Krasnojarsk, Ułan Ude, Kiachta, Nowosybirsk, Tomsk, Bijsk, Rubcowsk, Gornoałtajsk) i wciąż cieszy się tam popularnością. Przyczyną jej sukcesu jest odmienny niż dotychczas sposób ujęcia tematu -  polscy sybiracy zostali na niej pokazani głównie jako niestrudzeni i wnikliwi badacze Syberii, którzy przyczynili się do jej poznania i opisania.

Wystawa

Przez cały czas trwania programu ( godz. 10.00-15.00)

Wystawa  Polscy badacze Syberii

PAN Archiwum w Warszawie

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

bo…

„Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”

Stefan Żeromski

 

Program do pobrania