Jak wygląda aktywność obywatelska młodych Polaków

Nadrzędna kategoria: Media

Osoby w wieku 18-25 lat najrzadziej głosują w wyborach i najmniej chętnie rozmawiają ze znajomymi o polityce. Czemu tak się dzieje? Co zrobić, by to zmienić? Odpowiedzi szukają eksperci z Laboratorium Poznania Politycznego (Instytut Psychologii PAN).

Kobiece dłonie wrzucają kartę do głosowania do urny wyborczej

Projekt ruszył w styczniu 2020 r. „Jego celem jest zastosowanie wiedzy z zakresu psychologii społecznej oraz politycznej do rozwiązania jednego z kluczowych problemów, z jakimi boryka się polskie społeczeństwo – niskiej partycypacji obywatelskiej wśród młodych dorosłych” – tłumaczy dr Marta Marchlewska z Laboratorium Poznania Politycznego.

Co zniechęca młodych Polaków do aktywności obywatelskiej? I co mogłoby ich skłonić do zaangażowania? Naukowcy postawią diagnozę w oparciu o serię badań ilościowych oraz pogłębione wywiady indywidualne.

Ciekawym elementem uzupełniającym będzie gra planszowa, do której materiały będzie mógł pobrać każdy ze strony projektu.

Projekt „Partycypacja obywatelska w Polsce: determinanty, konsekwencje i metody aktywizacji społecznej” realizuje Laboratorium Poznania Politycznego (Instytut Psychologii PAN) w ramach grantu przyznanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (program DIALOG 0013/2019).

Źródło informacji i wideo: Laboratorium Poznania Politycznego / Instytut Psychologii PAN