Komitet Nauki o Żywieniu Człowieka PAN o suplementach

Nadrzędna kategoria: Media

„W praktyce żywieniowej istnieje wiele wskazań do suplementacji diety, ale decyzja o przyjmowaniu suplementów diety powinna być podejmowana przez konsumentów z rozsądkiem i tylko w uzasadnionych sytuacjach” – piszą członkowie Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka PAN w nowo opracowanym stanowisku w sprawie stosowania suplementów diety zawierających witaminy i składniki mineralne przez osoby dorosłe.

komitet-nauk-o-zywieniu-news-14-04-2021-maxb.jpg

Stosowanie suplementów diety (suplementacja) to indywidualne uzupełnienie diety w składniki naturalnie występujące w żywności. Z założenia suplementy diety powinny być stosowane okresowo. W praktyce żywieniowej istnieje wiele wskazań do suplementacji diety, ale decyzja o przyjmowaniu suplementów diety powinna być podejmowana przez konsumentów z rozsądkiem i tylko w uzasadnionych sytuacjach, kiedy istnieje ryzyko, że zwyczajowa dieta nie dostarcza witamin i składników mineralnych w ilości odpowiedniej do pokrycia zapotrzebowania organizmu. Suplementy diety, które zostały wprowadzone do obrotu na terytorium Polski są bezpieczne i nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia konsumentów, jednak zagrożenie dla zdrowia może stanowić ich niewłaściwe stosowanie. Stosowanie suplementów diety powinno być skonsultowane z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą ze względu na możliwość przedawkowania lub interakcji z żywnością, lekami lub innymi suplementami. Zawsze jako pierwszy krok w poprawie stanu odżywienia organizmu i zdrowia powinno być rozważane spożywanie urozmaiconej diety opartej o dostępną żywność.

Stanowisko zostało przyjęte 9 kwietnia 2021 r.

Pełna treść stanowiska Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka PAN w sprawie stosowania suplementów diety zawierających witaminy i składniki mineralne przez osoby dorosłe