Orzeł stulecia „Rzeczpospolitej” dla Polskiej Akademii Nauk

Nadrzędna kategoria: Media

25 czerwca w Operze Kameralnej w Krakowie odbyła się gala Orłów Stulecia „Rzeczpospolitej”. Orła dla „pierwszej i najważniejszej instytucji nauki w Polsce” odebrał prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

orly rzeczpospolitej 2021

Fot. PAN.

Orły stulecia „Rzeczpospolitej” to jubileuszowe wyróżnienia najstarszego działającego polskiego dziennika – „Rzeczpospolita” – który ukazuje się od 1920 roku. Laureatów w kategoriach kultura, nauka i sport oraz filantropów wybrała kapituła złożona z członków redakcji dziennika.

W kategorii instytucja Orłem stulecia nagrodzono Polską Akademię Nauk – „pierwszą i najważniejszą instytucję nauki w Polsce”, jak wyraził się w laudacji redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota. Kapituła nagrody zwróciła uwagę na wieloletnie dokonania i międzynarodowe znaczenie Polskiej Akademii Nauk: „Powiązana sieciami współpracy z najważniejszymi placówkami naukowymi na świecie, takimi jak CERN i NASA. Przez jej szeregi przewinęły się w ciągu siedemdziesięciu lat tysiące naukowców, w tym najgłośniejsze nazwiska polskich uczonych”.

Prof. Jerzy Duszyński w podziękowaniu podkreślił, że swoją pozycję PAN zawdzięcza dokonaniom członków akademii oraz niestrudzonej pracy tysięcy osób w instytutach, które starają się, by nauka w Polsce była nauką światową. „Z tych ambicji nie zrezygnujemy” – zapewnił. Profesor Duszyński zaapelował do opinii publicznej o większe zaangażowanie w szczepienia przeciw COVID-19: „Dla siebie i dla innych szczepmy się, aby zapobiec kolejnej fali zakażeń, która może pochłonąć tysiące ofiar”.

Orła stulecia w indywidualnej kategorii naukowej odebrał członek korespondent PAN prof. Henryk Skarżyński. Nagrody w pozostałych kategoriach otrzymali: Andrzej Stasiuk, Agata Kulesza, Janusz Gajos, Zbigniew Preisner, Narodowy Stary Teatr, Anna Dymna, Caritas Polska, PGNiG, Grupa LOTOS, Wisła Kraków, Agnieszka Radwańska, Adam Małysz.

Relacja z gali na łamach „Rzeczpospolitej”.