Wojna przyspieszy transformację energetyczną

Nadrzędna kategoria: Media

Czy agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wpłynie na zwiększenie tempa transformacji energetycznej państw UE? Jakie kroki należy podjąć, by uniezależnić europejskie gospodarki, w tym Polskę, od paliw kopalnych z Rosji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w najnowszym komunikacie Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN. 

20220321_klimatbg.jpg

Niemal 45% gazu importowanego w 2021 roku przez państwa UE pochodziło z Rosji. Niemcy oraz Polska to kraje naisilniej uzależnione od dostaw rosyjskich surowców energetycznych. W obliczu wojny w Ukrainie wzrasta potrzeba uniezależnienia się państw europejskich od dostaw paliw kopalnych z Rosji. Eksperci z Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk zauważają, że obecna sytuacja geopolityczna może przyspieszyć planowaną transformację energetyczną. 

„Warto bardzo mocno podkreślić, że o ile wojna na Ukrainie może w początkowym okresie spowolić procesy dekarbonizacyjne w Europie, a zwłaszcza w Polsce, to w nieco dalszej perspektywie może znacząco przyspieszyć transformację energetyczną” – uważają eksperci Zespołu. 

Czynnikiem, który wymusi zmianę, będą rosnące ceny energii. „Wynika to z faktu, że droga energia wymusza radykalną poprawę efektywności energetycznej i przyspiesza rozwój OZE we wszystkich sektorach gospodarki. Odnawialne źródła nie są bowiem obarczone kosztami paliw i CO2” – czytamy dalej w komunikacie.

Co więcej eksperci ostrzegają, że jeśli Polska nie podejmie zdecydowanych działań w kierunku dekarbonizacji, zmagać się będzie nie tylko z nasilającym się kryzysem klimatycznym, ale także z kryzysem gospodarczym. 

Droga do dekarbonizacji 

Plan uniezależnienia się europejskiej gospodarki od surowców energetycznych z Rosji przedstawiła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (ang. International Energy Agency, IEA). W dziesięciu punktach IEA proponuje szereg natychmiastowych działań, które można podjąć w celu zmniejszenia importu rosyjskiego gazu. Poniżej 10 kroków do dekarbonizacji: 

  • Nie zawieraj nowych umów na dostawy gazu z Rosji 
  • Zastąp rosyjski gaz gazem z innych źródeł 
  • Magazynuj gaz, by zwiększyć odporność rynku 
  • Wdrażaj nowe projekty z zakresu energetyki wiatrowej i słonecznej 
  • Maksymalizuj wytwarzanie energii z istniejących niskoemisyjnych źródeł energii (bioenergia, energia jądrowa) 
  • Wprowadź środki ochronne dla wrażliwych konsumentów, by uchronić ich przed wysokimi cenami energi elektrycznej 
  • Przyspiesz wymianę kotłów gazowych na pompy ciepła 
  • Przyspiesz poprawę efektywności energetycznej budynków i przemysłu 
  • Zachęcaj konsumentów do tymczasowej regulacji termostatu 
  • Zwiększ wysiłki na rzecz dekarbonizacji i dywersyfikacji źródeł energii 

O Zespole 

W skład Zespołu do spraw kryzysu klimatycznego wchodzi 16 ekspertów z różnych dziedzin. Ich zadaniem jest doradztwo naukowe w zakresie osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej. Zespołowi przewodniczy prof. Szymon Malinowski. Zespół powołano w kwietniu 2020 r. 

Ze strony kierownictwa PAN za współpracę odpowiada prof. dr hab. Paweł Rowiński, wiceprezes akademii, hydrolog i hydrodynamik związany z Instytutem Geofizyki PAN.

Pełna treść komunikatu Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN. 

Źródło informacji: Zespół doradczy do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN