Rezerwuj czas na spotkania z nauką

Nadrzędna kategoria: Media

Tegoroczna 26. edycja warszawskiego Festiwalu Nauki rozpoczyna się 16 września i potrwa do końca miesiąca. Odbędzie się szereg spotkań, debat i wykładów przybliżających różnorodne naukowe zagadnienia.

FestiwalNauki26.jpeg

W tym roku organizatorzy zaplanowali sześć debat głównych i ponad 300 spotkań festiwalowych. Będą miały one formę wykładów, dyskusji lub warsztatów. Większość odbędzie się stacjonarnie, ale część z nich będzie można śledzić online. Przygotowano także 13 wystaw. Naukowcy z uczelni wyższych oraz z Polskiej Akademii Nauki przybliżą tajniki swojej pracy i w interesujący sposób zachęcą do wkroczenia w naukowy świat.

Pełen program festiwalu nauki znajduje się w formie elektronicznej wyszukiwarki oraz pliku pdf do pobrania na oficjalnej stronie festiwalu.

Jakie atrakcje szykuje Polska Akademia Nauk?

Jednostki PAN proponują kilkadziesiąt interesujących spotkań. Na niektóre wydarzenia obowiązuje limit miejsc i wcześniejsze zapisy.

Spotkania organizowane przez instytuty i jednostki PAN:

Festiwal nauki także dla szkół

Jednostki PAN organizują lekcje dla zorganizowanych grup ze szkół podstawowych oraz średnich w formie wykładów, dyskusji, pokazu filmu, ale też m.in. wycieczek naukowych lub zwiedzania laboratorium bądź pracowni.

Zajęcia poprowadzą naukowcy z PAN z m.in. Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika, Centrum Badań Kosmicznych, Instytutu Badań Literackich, Instytutu Biochemii i Biofizyki, Instytutu Biologii Doświadczalnej, Instytutu Chemii Fizycznej, Instytutu Filozofii i Socjologii, Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt, Instytutu Geofizyki, Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych, Instytutu Matematycznego, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej, Instytutu Nauk Ekonomicznych, Instytutu Nauk Prawnych, Instytutu Parazytologii, Instytutu Psychologii, Instytutu Slawistyki, Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, Muzeum i Instytutu Zoologii. Pełen program lekcji.

Nauka poza stolicą

Jednostki PAN włączają się także w festiwale nauki odbywające się w innych miastach Polski.

W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki „Ogrody Nauki”, który trwa już od 10 września, zaprezentuje się Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN. Pracownicy instytutu opowiedzą o różnych obliczach wody w glebie.

Natomiast podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, zaplanowanego na 16-21 września, spotkania będą prowadzone w dwóch wrocławskich jednostkach – Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN oraz Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN.

O Festiwalu Nauki

Festiwal w Warszawie jest najstarszym polskim festiwalem nauki. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1997 r. z inicjatywy rektorów UW, Politechniki Warszawskiej oraz prezesa PAN.

Aktualnie w radzie programowej festiwalu zasiadają, obok przedstawicieli uczelni wyższych, także reprezentanci z PAN – dr Stanisław Bajtlik z CAMK PAN oraz dwie członkinie PAN, prof. Małgorzata Kossut oraz prof. Magdalena Fikus.

Festiwal Nauki odbywa się pod honorowym patronatem Prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Oprac. Polska Akademia Nauk