Z kosmosu widać, kiedy niedźwiedzie zniszczą pasieki

Nadrzędna kategoria: Media

Dzięki zdjęciom satelitarnym można przewidzieć, kiedy niedźwiedzie będą miały mało pożywienia. Wówczas ryzyko ich ataków na pasieki wzrasta nawet 13 razy. Ustalenia naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN oraz niemieckich badaczy pomogą pszczelarzom chronić swoje ule.

Niedzwiadek.jpg

Jesienią niedźwiedzie brunatne chętnie żywią się wysokoenergetycznymi orzeszkami bukowymi. Pozwalają one niedźwiedziom zgromadzić zapasy tłuszczu przed zapadnięciem w sen zimowy. Dostępność tych orzeszków jest różna zależnie od danego roku. Kiedy plony są niewielkie, niedźwiedzie mają trudności z dostarczeniem sobie pożywienia. Dlatego muszą szukać zastępstw. Jak wynika z badania przeprowadzonego w Karpatach, w latach niedoboru mogą częściej atakować pasieki, by posilić się kalorycznym miodem.

Ustalenie takiej współzależności skłoniło badaczy do szukania odpowiednich metod prognozowania. Wykorzystali do tego nowoczesne połączenia satelitarne pomiarów produktywności lasów. Połączyli je z danymi meteorologicznymi i naziemnymi pomiarami produkcji orzeszków bukowych z okresu 14 lat. Na tej podstawie oszacowali, kiedy zostanie wyprodukowanych ich mało, co spowoduje więcej szkód w pasiekach. To pierwsze tego typu badanie, które łączy konflikty między ludźmi a dzikimi zwierzętami z produktywnością lasów mierzoną z kosmosu i na ziemi.

Wyniki badania mogą pomóc zredukować szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta, a zarazem zmniejszyć konflikty między ludźmi a zwierzętami. Jak wyjaśnia współautorka badania dr hab. Nuria Selva Fernandez z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, większość uli zwykle jest niezabezpieczona. Dostarczenie odpowiednich informacji z pozwoli pszczelarzom oraz agencjom zajmującym się dzikimi zwierzętami na wczesną reakcję i zmniejszenie strat.

Badanie opublikowało czasopismo „Remote Sensing in Ecology and Conservation”. Można je przeczytać tutaj.

Źródło informacji: Instytut Ochrony Przyrody PAN