Słowo o drzewach w 12 odsłonach

Nadrzędna kategoria: Media

Instytut Dendrologii PAN opowiada o wynikach swoich badań w serii filmów o drzewach. Naukowcy przybliżają informacje z zakresu biologii i ekologii roślin drzewiastych. Pierwsze trzy odcinki są już dostępne online, kolejne – w następnych tygodniach.

 DENDRON_zdjęcie.jpg

W jaki sposób drzewa chronią się przed suszą? Czy dęby z siewu naturalnego radzą sobie lepiej od sadzonek dębów szkółkarskich z niedoborami wody w glebie? Jak zmiany środowiska wpływają na jakość nasion? Dlaczego nasiona tracą swą żywotność?

„DENDRON+LOGOS, czyli słowo o drzewie” to nowa seria filmów, dzięki którym lepiej zrozumiemy sekrety życia drzew i ekosystemów, które się wokół nich tworzą. W 12 odcinkach 29 badaczy z Instytutu Dendrologii PAN opowie o prowadzonych w jednostce badaniach. Zakres tematyczny jest szeroki.

Poznamy złożoność niepozornie wyglądających nasion, dowiemy się które z nich są najtrwalsze i dlaczego. Zrozumiemy, jak stres wodny wpływa na układ korzeniowy drzew oraz jak praktyki szkółkarskie, takie jak przycinanie korzeni sadzonkom, wpływa na ich masę i żywotność.

Dziś premiera trzeciego odcinka z serii – „Lasy gospodarcze i rezerwaty”. Dowiemy się z niego więcej o mykoryzie, czyli związku grzybów z drobnymi korzeniami. Dotychczas w ramach serii ukazały się jeszcze filmy:

Nowe odcinki będą ukazywały się w kolejne poniedziałki na kanale YouTube Instytutu Dendrologii PAN. Zachęcamy do śledzenia kanału!

Więcej informacji na temat projektu „DENDRON+LOGOS” na stronie Instytutu Dendrologii PAN.

Źródło informacji: Instytut Dendrologii PAN