Nagrody Nobla 2022 

Nadrzędna kategoria: Media

Rozpoczął się tydzień noblowski. Wśród tegorocznych laureatów tego najwyższego naukowego wyróżnienia znalazł się Anton Zeilinger, fizyk doświadczalny, były prezesem Austriackiej Akademii Nauk, z którą PAN od wielu lat ma doskonałe relacje.

Anton Zeilinger pracuje na Uniwersytecie w Wiedniu. Prowadził badania nad stanem splątanym układów kwantowych, wykazał też zjawisko zwane teleportacją kwantową. Był prezesem Austriackiej Akademii Nauk, w 2015 r. przyjechał do Polski i spotkała się z przedstawicielami PAN. „Wymiana doświadczeń pomiędzy akademiami skutkowała nie tylko nawiązaniem dobrych relacji, ale także przyczyniła się do powstania projektu ustawy o PAN, który był wzorowany na austriackim dokumencie”, dodaje wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński odpowiedzialny za konsultacje projektu ustawy ze środowiskiem naukowym. 

Fizyka

W dziedzinie fizyki, poza Antonem Zeilingerem, nagrodę otrzymali wspólnie z nim Alain Aspect oraz John F. Clauser. W uzasadnieniu komisja wskazała ich osiągnięcia w eksperymentach ze splątanymi fotonami. Doceniono także pracę badaczy w obszarze pionierskiej informatyki kwantowej. 

Prof. Alain Aspect to francuski badacz, profesor Ecole Polytechnique w Paryżu. Uznanie przyniosły mu eksperymenty potwierdzające spłatanie kwantowe. Jest też członkiem Francuskiej Akademii Nauk.  

John F. Clauser to amerykański teoretyk i fizyk eksperymentalny. Miał znaczący wkład w mechanikę kwantową, szczególnie nierówność Clausera-Horne-Shimony-Holt. 

Medycyna i fizjologia

W dziedzinie medycyny i fizjologii laureatem Nagrody Nobla został prof. Svante Pääbo za przełomowe odkrycia dotyczące ewolucji człowieka. Profesor związany jest z Instytutem Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku. W swojej pracy szwedzki badacz specjalizuje się w genetyce ewolucyjnej. Dzięki jego badaniom powstała nowa dziedzina – paleogenomika. 

Tydzień noblowski trwa od 3 do 10 października. Pozostałych laureatów poznamy w ciągu kolejnych dni. 

Zdjęcie: Flickr / Adam Baker