Badacz z Akademii Młodych Uczonych wyróżniony za badania nad ekologią lasu

Nadrzędna kategoria: Media

Dr hab. Michał Bogdziewicz, prof. UAM został laureatem tegorocznej nagrody Narodowego Centrum Nauki (NCN). Doceniono jego przełomowe badania nad ekologią reprodukcji drzew w kontekście zmian klimatu.

NCN_2022_Michał_Bogdziewicz.jpg

Dr hab. Michał Bogdziewicz prof. UAM zwyciężył w kategorii „nauki o życiu”. Zajmuje się ekologią lasu, a w szczególności mechanizmami odpowiedzialnymi za regenerację drzew. Jest autorem przełomowego odkrycia tłumaczącego, w jaki sposób ocieplenie klimatu zmienia wzorce reprodukcji drzew.

Pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie m.in. prowadzi projekt „ForestFuture” w ramach prestiżowego grantu ERC (ang. European Research Council). Od 2022 r. jest także członkiem Akademii Młodych Uczonych (AMU PAN).

NCN_2022_Statuetki.jpg

O Nagrodzie NCN

Nagrodę Narodowego Centrum Nauki otrzymują naukowcy do 40. roku życia, którzy mimo młodego wieku już mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami. Od 2013 r. przyznawana jest w trzech kategoriach: nauk o życiu, nauk ścisłych i technicznych oraz humanistycznych i społecznych.

W tej edycji nominowanych było aż 59 osób. W pozostałych kategoriach nagrody otrzymali:

  • dr hab. Karolina Safarzyńska, prof. UW z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego (za nowatorskie modele teoretyczne pozwalające na badanie wpływu ograniczonej racjonalności, różnorodności preferencji i interakcji społecznych na polityki klimatyczne)
  • prof. Piotr Wcisło z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (za pracowanie nowej metody poszukiwania ciemnej materii wykorzystującej optyczne zegary atomowe oraz wykorzystanie ultradokładnej spektroskopii laserowej do testowania teorii kwantowej i poszukiwania nowej fizyki wychodzącej poza model standardowy)

NCN_2022_Laureaci.jpg

Nagrody wręczono 12 października podczas uroczystej gali w Krakowie. Wyróżnieni otrzymają po 50 tys. zł.

Źródło informacji i zdjęć: Narodowe Centrum Nauki