Rzeczy jak duchy badania nad widmontologia z nagrodą naukową

Nadrzędna kategoria: Media

Dr Karolina Ćwiek-Rogalska laureatką Nagród Naukowych „Polityki”. Badaczkę z Instytutu Slawistyki PAN wyróżniono w kategorii nauki humanistyczne za badania nad widmową obecnością osób wysiedlonych.

LAUREATKA_NNP2022_KAROLINA_CWIEK-ROGALSKA_fot_Leszek_Zych_LOGO.jpg

Już 22. raz Tygodnik „Polityka” i Fundacja Naukowa „Polityki” przyznali Nagrody Naukowe. To wyróżnienie dla osób, które w ostatnim czasie osiągnęły istotne sukcesy w swoim życiu zawodowym. Z niemal 300 zgłoszeń wybrano 15 finalistów, spośród których pięcioro otrzymało nagrody. Jest wśród badaczka z Instytutu Slawistyki PAN.

Dr Karolina Ćwiek-Rogalska to etnolożka, kulturoznawczyni, bohemistka. Bada zagadnienie przesiedleń, jakie nastąpiły po II wojnie światowej na terenie Polski, Czech i Słowacji. Analizuje doświadczenia nowych osadników związane z rzeczami, które pozostały po poprzednich mieszkańcach. Badaczka zakłada, że przedmioty działają jak duchy poprzedniej kultury i skłaniają nowych mieszkańców do interakcji z „widmową” obecnością wysiedlonych.

Za swoje badania nad widmontologią dr Ćwiek-Rogalska została doceniona także przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC), która w 2021 r. przyznała jej grant Starting. 

Nagrody_naukowe_Polityki.jpg

Pięcioro laureatów Nagród Naukowych „Polityki" z roku 2022

Wyróżnienia 

„Polityka” przyznała także 10 wyróżnień, w tym dla trojga reprezentantów z PAN. Doceniono prace dra Jakuba Ciążeli z Instytutu Nauk Geologicznych PAN, dr inż. Klaudii Kosek z Instytutu Oceanologii PAN oraz dra Krzysztofa Milera z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.

Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Źródło informacji: Tygodnik „Polityka”

Źródła zdjęć: ©Leszek Zych/POLITYKA, ©Adam Stępień