Powstaje film o polskich polarniczkach

Nadrzędna kategoria: Media

Powstaje film dokumentalny o pionierkach badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. Reżyserem jest Kuba Witek, współtwórczynią nagrań jest Dagmara Bożek z Instytutu Geofizyki PAN, która sama jest polarniczką.

Zrzut_ekranu_2022-10-19_143515.png

Przez wieki zakładano, że badania i eksploracje polarne są typowo męskimi przedsięwzięciami. Znane są nazwiska wielkich odkrywców – Amundsen, Shackleton, Scott, a wśród Polaków polarników zasłynęli Arctowski, Dobrowolski i Siedlecki. Tymczasem kobiety zajmujące się badaniami polarnymi były także pionierkami w wielu dziedzinach i mają swój ważny udział w tej historii. Kobiety kierowały wiodącymi światowymi organizacjami zajmującymi się badaniami polarnymi, prowadziły stacje, zespoły terenowe i duże międzynarodowe wyprawy.

Tematem zainteresowała się Dagmara Bożek z Instytutu Geofizyki PAN, która sama jest doświadczoną polarniczką – brała udział w dwóch całorocznych wyprawach polarnych do Arktyki i do Antarktyki. Napisała też książkę „Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata” oraz prowadzi stronę polarniczki.pl, gdzie zamieszcza wywiady i wspomnienia z wypraw.

 

Teraz wspólnie z Kubą Witkiem, reżyserem i podróżnikiem, chce przybliżyć nieopowiedziane historie polskich pionierek badań polarnych. Wśród nich są kierowniczki wypraw i badaczki z dużymi osiągnięciami, które świetnie poradziły sobie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn. Nie straszne im było zimowanie w bazach i praca w trudnych polarnych warunkach. Wyniki ich pracy wnoszą znaczny wkład w badanie zmian klimatu i kondycji całej planety. Jest to również opowieść o ambicjach, uporze w dążeniu do celu i spełnianiu marzeń.

Pięć bohaterek

W dokumencie zostanie pokazanych pięć polarniczek:

  • Maria Agata Olech, lichenolog polarna (badaczka porostów), pierwsza kobieta na stanowisku kierownika wyprawy całorocznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego
  • Anna Krzyszowska-Waitkus, ekolożka, która prowadziła pionierskie badania wpływu człowieka i jego działalności na środowisko polarne
  • Anna Kołakowska, biotechnolożka, pierwsza Polka, która dwukrotnie zimowała w Antarktyce
  • Wiesława Ewa Krawczyk, chemik geograf, która była pierwszą kobietą na stanowisku kierownika grupy naukowej podczas wyprawy glacjologicznej na Spitsbergen
  • Joanna Pociask-Karteczka, hydrolożka, która zajmowała się kartowaniem hydrograficznym niezlodowaconej części Spitzbergenu

Zrzut_ekranu_2022-10-19_154515.png

Ciekawym elementem filmu będzie muzyka. Zostanie specjalnie stworzona na bazie dźwięków nagrywanych przez naukowców badających lodowce oraz „życie podwodne” Arktyki i Antarktyki, a następnie połączona z nagraniami polskich instrumentalistek i artystek.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w lutym tego roku. Premierę zaplanowano na drugi kwartał 2023 r.

Na razie można obejrzeć krótką zapowiedź filmu:

Projekt filmowy „Polarniczki” został objęty patronatem honorowym Prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz patronatem Komitetu Badań Polarnych PAN. Partnerem projektu jest m.in. Instytut Oceanologii PAN.

Źródło informacji: film.polarniczki.pl/

Zdjęcia pochodzą z zapowiedzi filmu.