Prof. Karol Myśliwiec został Kawalerem Orderu Uśmiechu

Nadrzędna kategoria: Media

Światowej sławy archeolog i egiptolog dołączył do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu.

O uhonorowanie prof. Karola Myśliwca wystąpili do Kapituły Orderu Uśmiechu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. Uroczysta gala wręczenia Orderu Uśmiechu odbyła się w Jaśle, rodzinnym mieście profesora.

Prof. Karol Myśliwiec jest egiptologiem i romanistą, profesorem w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, gdzie od 2010 r. kieruje Zakładem Egiptologii. Od 2013 r. jest członkiem rzeczywistym PAN oraz członkiem trzech Komitetów PAN (Nauk Pra- i Protohistorycznych, Komitetu Badań nad Kulturą Antyczną i Komitetu Nauk Orientalistycznych).

 

Prof. Karol Myśliwiec u wejścia do grobowca Merefnebefa w Sakkarze. Fot. Archiwum IKSiO PAN

Profesor studiował archeologię śródziemnomorską (pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego) i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Brał udział w wielu różnych wykopaliskach polskich i zagranicznych na terenie Egiptu, Syrii, Sudanu i Cypru. W latach 1985-1995 prowadził wykopaliska ratunkowe w Tell Atria (starożytne Athribis w Delcie Nilu). Od 1987 r. do 2015 r. kierował pracami polsko-egipskiej misji archeologicznej w Sakkarze. Jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2005 za publikację „The Tomb of Merefnebef” – dwutomowej monografii poświęconej unikatowemu zespołowi grobowemu Starego Państwa należącemu do wezyra Merefnebefa. Odkrycie tego grobowca w 1997 r. stało się ogromną sensacją w świecie nauki.

Laureatowi serdecznie gratulujemy!

O Orderze Uśmiechu

To międzynarodowe odznaczenie nadawane od 1968 r. dorosłym za ich wyjątkowe działania przynoszące dzieciom radość. O nadanie orderu wnioskują wyłącznie dzieci. Odznaczeniem jest medal przedstawiający uśmiechnięte słoneczko.

Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu znaleźli się też inni naukowcy związani z PAN, m.in. prof. Bibiana Mossakowska (chirurg dziecięcy i neurochirurg, członkini Komitetu Rozwoju Człowieka PAN) oraz prof. Henryk Skarżyński (otolaryngolog i audiolog, członek korespondent PAN).

Źródło informacji i zdjęcia: Urząd Miasta w Jaśle (jaslo.pl)