solidarnosczukraina_ukr.jpg

20postaci_promo.jpg

Stanowisko w sprawie sposobu komunikacji naukowej dotyczącej tożsamości płciowej

„Rada Upowszechniania Nauki PAN z niepokojem przyjmuje pojawiające się w przestrzeni publicznej próby wykorzystywania komunikacji naukowej do utrwalania stereotypów krzywdzących osoby transpłciowe oraz rozpowszechniania poglądów dotyczących tożsamości płciowej, które nie mają wsparcia w aktualnej wiedzy naukowej lub które nie są przedmiotem konsensusu naukowego” piszą autorzy stanowiska.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Relacja z jubileuszu PAN

70. rocznicę powołania Polskiej Akademii Nauk świętowano w Ogrodzie Botanicznym. Otwarto aleję poświęconą wybitnym postaciom nauki oraz wystawę plenerową o dziejach Akademii. Zgromadzeni goście wysłuchali także wykładu o marce PAN, koncertu fortepianowego oraz przemówień i gratulacji. 

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Media

Przyszłość ukraińskiej nauki

W magazynie Science ukazał się editorial prezesów Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Amerykańskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Nauk. Z inicjatywy PAN prezesi najważniejszych akademii naukowych spotkali się w Warszawie i wspólnie uzgodnili 10-punktowy plan działania na rzecz odbudowy nauki w Ukrainie. Zachęcamy wszystkie instytucje naukowe do działania zgodnie z tym planem na rzecz ukraińskiej nauki.   

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Media

Poszukiwanie lepszego świata z 20 wybitnymi uczonymi. Premiera nowej książki PAN

 „W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki” to opowieść o ludziach nauki i o pasji, z jaką zgłębiali świat, poszukując tego lepszego. Powstała polifoniczna, wielowątkowa opowieść, ale też spotkanie ze współczesną polską literaturą, ponieważ różnorodne historie naukowców opisali współcześni polscy pisarze. Publikacja powstała z okazji 70-lecia Polskiej Akademii Nauk. 

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe