Wakacyjne pozdrowienia znad Bałtyku - zapraszamy na wystawę

Zwyczaj wysyłania wakacyjnych pozdrowień trwa nieprzerwanie od końca XIX wieku. Rozwinął się dzięki widokówkom, których popularność na początku XX wieku była tak duża, że poczta dostarczała je do odbiorcy nawet trzy razy dziennie. O czym pisali letnicy wypoczywający nad Bałtykiem, jak spędzali czas, jaka była pogoda i jakie atrakcje na nich czekały? O tym wszystkim opowiadać będzie wystawa „Pozdrowienia z wakacji”, na której znajdą się pocztówki z lat 1897-1981, przedwojenne plakaty, foldery i przewodniki turystyczne. Otwarcie wystawy odbędzie się w środę 28 czerwca o godz. 13.00 w budynku Biblioteki Gdańskiej.

pocztowki plakat

Droga Ciociu, droga Mamo, przyjeżdżam w środę z dworca czy z Wrzeszcza? Dzisiaj była wysoka fala, a jutro jeszcze jedziemy jeszcze raz się wykąpać. Potem wracamy do domu. Przyjadę do Tczewa o godzinie 4:20. Pozdrawiam serdecznie.

Tak w 1897 r. pisała z Sopotu do krewnych pewna Margarethe.

Mimo, że dzisiaj większym powodzeniem cieszą się sms-y i zdjęcia, radość z otrzymywania pamiątkowych, krótkich wiadomości jest taka sama.

Zwyczaj wysyłania wakacyjnych pozdrowień trwa nieprzerwanie od końca XIX wieku. Rozwinął się dzięki widokówkom, których popularność na początku XX wieku była tak duża, że poczta dostarczała je do odbiorcy nawet trzy razy dziennie. O czym pisali letnicy wypoczywający nad Bałtykiem, jak spędzali czas, jaka była pogoda i jakie atrakcje na nich czekały? O tym wszystkim opowiadać będzie wystawa „Pozdrowienia z wakacji”, na której znajdą się pocztówki z lat 1897-1981, przedwojenne plakaty, foldery i przewodniki turystyczne.

Ekspozycja będzie czynna do 30 lipca (pn., wt., czw. 9.00-19.00 oraz śr., pt. 9.00-15.00).