Lekcja z pingwinami, czyli projekt antarktycznej edukacji

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego

9 marca 2016 r., podczas piątej lekcji online dla uczniów szkół podstawowych, wystąpili naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk przebywający w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Krótki reportaż z lekcji został wyemitowany na antenie TVP Info w „Teleexpressie Extra” oraz w TVP1 w „Wiadomościach”. Jest on dostępny na stronie TVP. W planach są już trzy kolejne lekcje, realizowane dzięki narzędziom do transmisji i wideokonferencji Scientix.

Lekcje przeznaczone są dla uczniów klas 1 – 3 szkół podstawowych. By szkoła mogła wziąć w nich udział, wystarczy rzutnik multimedialny, komputer lub laptop z dostępem do Internetu oraz głośniki. Piąte z kolei zajęcia odbyły się już w tydzień po poprzednich, zatytułowanych „Antarktyka – kraina lodu, morza i wiatru”. Ich bohaterami będą najpopularniejsi mieszkańcy Antarktyki i jedne z najbardziej lubianych zwierząt w ogóle – pingwiny, których siedliska (pingwiniska) znajdują się nieopodal polskiej stacji.

Lekcję poprowadziła Dagmara Bożek-Andryszczak, filolożka i była dydaktyczka Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (jej refleksje dotyczące życia na stacjach polarnych w Arktyce i Antarktyce oraz prowadzonych lekcji można śledzić na www.dompodbiegunem.pl/lekcje-ze-stacji-arctowskiego).

Krabojad
Krabojad

Transmisja została przeprowadzona z Polskiej Stacji Antarktycznej imienia naszego dziewiętnastowiecznego polarnika, założonej w 1977 roku na Wyspie Króla Jerzego. To druga stacja polarna, obok arktycznej, znajdującej się na Spitsbergenie, z której prowadzone są lekcje online. Mieszka w niej kilkunastu naukowców.

Projekt antarktycznej edukacji prowadzonej z myślą o uczniach polskich szkół, powstały i prowadzony na bazie doświadczeń z projektu EDUSCIENCE, jest obecnie realizowany jako wspólna inicjatywa Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN oraz Instytutu Geofizyki PAN – od 2015 roku Krajowego Punktu Kontaktowego Scientix w Polsce (www.scientix.pl). Scientix to społeczność na rzecz nauczania przedmiotów ścisłych w Europie. Koordynatorką projektu w Polsce jest Agata Goździk, Dyrektor Biura Upowszechniania i Promocji Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Lekcje online cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczy w nich średnio sto kilkadziesiąt klas. Podczas lekcji badacze zadają pytania dzieciom a potem sami odpowiadają na ich pytania, z którymi zapoznają się za pośrednictwem czatu. Dotyczą one nie tylko zagadnień biologicznych, ale często również zwykłego życia na stacji polarnej – codziennego, ale prowadzonego w niecodziennych warunkach. Pytania uczniów – za każdym razem bardzo aktywnych - to najciekawsza część lekcji, ponieważ daje możliwość autentycznego współudziału i bezpośredniego kontaktu z naukowcami.

Kolejne lekcje, prowadzone i transmitowane na żywo w tygodniowych odstępach do końca marca, to: „Polscy naukowcy w Antarktyce”, „Środowisko geograficzne Wyspy Króla Jerzego” oraz „Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego – kawałek Polski w Antarktyce”. Zapisy na stronie Scientix: www.scientix.pl/dodatkowe-lekcje-z-antarktyki.

Wydrzyk
Wydrzyk
Foka Weddella
Foka Weddella

Obejrzyj materiał z Teleexpressu: http://teleexpress.tvp.pl/24376924/w-szkolach-powialo-chlodem

Zdjęcia: Piotr Andryszczak