Wydział I - Nauki humanistyczne i społeczne Wydział II - Nauki biologiczne i rolnicze Wydział III - Nauki ścisłe i nauki o Ziemi Wydział IV - Nauki techniczne Wydział V - Nauki medyczne Wiadomości dotyczące władz PAN, relacje, wydarzenia

Spotkania Karpackie w Muzeum Ziemi PAN

W czwartek 13 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum Ziemi PAN w Warszawie (Willa Pniewskiego) na pierwsze „Spotkanie Karpackie” w sezonie 2018-2019. Jego wyjątkowym gościem będzie dr Włodzimierz Witkowski – człowiek, który wraz ze swoimi studentami w trakcie 20 wypraw naukowych w latach 1995-2018 zinwentaryzował i zmierzył praktycznie wszystkie cerkwie z terenu Huculszczyzny tworząc przy tym unikalną w skali całych Karpat dokumentację.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Serwis

Kawiarnia Naukowa w Pałacu Staszica 17 grudnia 2018

Co się stało w roku 1018? Stulecie restytucji państwa polskiego całkowicie przesłoniło tysiąclecie największych sukcesów dyplomatycznych i militarnych państwa wczesnopiastowskiego. To właśnie w 1018 r. Bolesław Chrobry ostatecznie spacyfikował wszystkich sąsiadów i utrwalił swoją pozycję hegemona w Europie Środkowo-Wschodniej.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Serwis

Franck Courchamp: fatalny czas dla bioróżnorodności

Wraz z ociepleniem klimatu wiele gatunków zwierząt migruje, co jest groźne dla człowieka. Co jeszcze może go zgubić? Mówi Franck Courchamp z francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych. Badacz jest jednym z gości „Safeguarding Our Climate, Advancing Our Society” – sympozjum, które 10 grudnia podczas COP 24 w Katowicach organizują Polska Akademia Nauk, CNRS oraz Papieska Akademią Nauk.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Serwis

Interaktywne sterowanie rozmiarami nanocząstek katalizatora

5, 10, a może 15? Ile nanometrów powinny liczyć nanocząstki katalizatora, żeby reakcja przebiegała optymalnie? Odpowiedzi zwykle szuka się poprzez mozolne testy. W IChF PAN opracowano technikę usprawniającą przebieg takiej optymalizacji w układach mikrofluidycznych. Rozmiary nanocząstek katalizatora można teraz zmieniać w zależności od potrzeb, zachowując ciągły przepływ przez złoże katalizatora.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Serwis

Wykład Paleontologiczny: „Smoki morskie jurajskiej Polski” 16 grudnia 2018

Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na pierwsze spotkanie z cyklu „Wykłady Paleontologiczne Muzeum Ziemi”. Cykl ten będzie stanowił serię wykładów popularnonaukowych, których przedmiotem będą najciekawsze zagadnienia dotyczące paleontologii, paleobiologii i ewolucji świata żywego.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Serwis