Wydział I - Nauki humanistyczne i społeczne Wydział II - Nauki biologiczne i rolnicze Wydział III - Nauki ścisłe i nauki o Ziemi Wydział IV - Nauki techniczne Wydział V - Nauki medyczne Wiadomości dotyczące władz PAN, relacje, wydarzenia

”Swoja drogą” wystawa Magdaleny Hajnosz

Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie zaprasza na wystawę malarstwa Magdaleny Hajnosz zatytułowaną „Swoją drogą”. Wystawa doskonale wpisuje się w prezentowany od wielu lat w Muzeum Ziemi cykl ekspozycji „Natura – Sztuka”. Artystka wprowadza nas w nastrój oraz tematykę wystawy, a także zachęca do spojrzenia na obrazy w odpowiedni sposób, tak aby pobudzić naszą wyobraźnię i zobaczyć utrwalone na płótnie krajobrazy.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Serwis

8 edycja Nocy Biologów już jutro!

Jak zwierzęta i rośliny spędzają zimę? Czy nocą wszyscy śpią? Co dzieje się w laboratoriach biologów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszymy 11 stycznia podczas ósmej edycji ogólnopolskiej Nocy Biologów. Ponad 30 jednostek naukowych w kraju – m.in. Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, Instytut Genetyki Człowieka PAN oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu – przygotowuje wtedy moc atrakcji.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Serwis

Utkać nici mocniejsze niż struna fortepianu

Struna fortepianowa ma wytrzymałość rzędu dwóch gigapaskali. Wiązanie chemiczne między atomami węgla w cząsteczce jest 200 razy mocniejsze. Nauczyliśmy się z takich makrocząsteczek uzyskiwać niezwykle plastyczne polimery; pokazaliśmy, że możliwe jest otrzymanie nanowłókien wytrzymalszych niż stal - mówi prof. Andrzej Gałęski z CBMiM PAN, laureat Nagrody FNP 2018.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Serwis

Program rewitalizacji Polskiej Stacji Polarnej im. A. B. Dobrowolskiego na Antarktydzie

Polska Akademia Nauk oraz Instytut Geofizyki PAN zawarły z Geoscience Australia porozumienie Statement of Cooperation in Antarctic Geoscience, na mocy którego naukowcy obu krajów mogą prowadzić wspólne badania w zakresie nauk o Ziemi na obszarze Antarktyki. Jest to pierwszy dokument o współpracy naukowej w zakresie nauk o Ziemi, zawarty na tym szczeblu między Polską i Australią.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Serwis