Wydział I - Nauki humanistyczne i społeczne Wydział II - Nauki biologiczne i rolnicze Wydział III - Nauki ścisłe i nauki o Ziemi Wydział IV - Nauki techniczne Wydział V - Nauki medyczne Wiadomości dotyczące władz PAN, relacje, wydarzenia

Fale grawitacyjne na nagrodę Nobla z fizyki

Amerykańscy fizycy Rainer Weiss oraz Kip Thorne i Barry Barish z LIGO/VIRGO Collaboration otrzymali nagrodę Nobla z fizyki. Królewska Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła ich za wykrycie i zarejestrowanie fal grawitacyjnych. W tym odkryciu brali udział Polacy – uczeni z grupy POLGRAW, którą kieruje prof. Andrzej Królak z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Serwis

Sieć detektorów LIGO-Virgo otwiera nową erę badań fal grawitacyjnych

Konsorcja Virgo Collaboration i LIGO Scientific Collaboration ogłaszają pierwszą wspólną detekcję fal grawitacyjnych. Jest to już czwarta z kolei obserwacja fal grawitacyjnych wytworzonych podczas zlewania się dwóch czarnych dziur. Detekcja ta ma ważne astrofizyczne konsekwencje, ale oprócz tego posiada jeszcze dodatkowy atut: jest to pierwszy statystycznie istotny sygnał fali grawitacyjnej zarejestrowany przez detektor Advanced Virgo.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Serwis