Zaproszenie na koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”

Nadrzędna kategoria: Serwis

pałac jablonna mn

Serdecznie zapraszam na 141. koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”,
poprzedzający otwarcie nowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”.
Koncert odbędzie się 25 września 2016 r. o godz. 13.00
w Pałacu w Jabłonnie ul. Modlińska 105.
Dyrektor
Magdalena Grzelecka

HARFA ZNANA I NIEZNANA

Harfa – instrument strunowy szarpany (chordofon) w kształcie stylizowanego trójkąta, jeden z najstarszych instrumentów muzycznych. Wywodzi się od łuku i znany był już w kulturze starożytnej Mezopotamii i Egiptu. Instrumenty przypominające harfę można znaleźć w wielu kulturach, przykładem niech będzie np. chiński instrument strunowy o nazwie konghou.

Współczesną popularność harfy zawdzięczamy królowej Francji – Marii Antoninie Austriaczce, która, sama będąc utalentowaną harfistką, wprowadziła modę na ten instrument. Zaistniała więc możliwość, aby rozwinął się on technicznie i stał się bardziej interesujący dla kompozytorów. Przełom XVIII i XIX wieku obfitował w rewolucyjne rozwiązania techniczne dla harfy, których twórcami byli również Polacy – książę Michał Kazimierz Ogiński i Karol Groll. Współczesna harfa pedałowa ma 46 lub 47 strun nastrojonych diatoniczne w Ces-dur i 7 pedałów, służących do przestrajania 44 strun o jeden lub dwa tony, co umożliwia używanie wszystkich tonacji.

Harfa celtycka – instrument wywodzący się z terenów dawnej Irlandii i Anglii, znacznie mniejszy i masywniejszy od klasycznej harfy. W ostatnich czasach harfa celtycka znów budzi zainteresowanie wykonawców i uczniów.

Anna Sikorzak-Olek, Magdalena Rostworowska

Program