Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem

Najpierw zbadał zanieczyszczenie mikrotworzywami rzek aglomeracji łódzkiej. Teraz będzie szukał przepisu na enzymy, które będą go rozkładać. Rozmowa z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.

Czytaj więcej

Odszedł profesor Jan Strelau

W wieku 89 lat zmarł Jan Strelau – wybitny polski psycholog, badacz ludzkiego temperamentu, członek rzeczywisty PAN, wieloletni wykładowca akademicki, zawodowo związany z Uniwersytetem Warszawskim, Polską Akademią Nauk, a w latach późniejszych z Uniwersytetem SWPS, współtwórca „Academii: Magazynu Polskiej Akademii Nauk”.

Czytaj więcej

Polski Instytut Archeologiczny z siedzibą w Atenach

Przed polskimi archeologami, historykami, historykami sztuki, bizantynistami, filologami klasycznymi otwierają się nowe perspektywy rozwoju i prowadzenia własnych badań terenowych na terytorium Grecji. Po latach starań Polski Instytut Archeologiczny w Atenach (PIAA) doczekał się swej zagranicznej siedziby i może oficjalnie rozpocząć działalność naukową.

Czytaj więcej
Naukowiec w pełnym stroju ochronnym pracuje w laboratorium

Akademickie Centrum Wirusologii powstaje w Łodzi

Tworzą je instytucje naukowe, które w czasie pandemii COVID-19 włączyły się w diagnostykę i zacieśniły współpracę. Teraz będą razem prowadzić badania i ubiegać się o granty. Liderem konsorcjum jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi, a jednym z członków – Instytut Biologii Medycznej PAN.

Czytaj więcej

„Mój doktorat w 180 sekund”. Znamy laureatów konkursu

Polską edycję wygrała Julia Łukasiak, zaś nagroda publiczności trafiła do Aleksandry Burdziej. Obie młode badaczki realizują swoje projekty naukowe na Uniwersytecie Warszawskim. Zadaniem uczestników było opowiedzenie o swoim doktoracie po francusku i w zaledwie 3 minuty tak, aby zaciekawić jury i publiczność. Partnerem wydarzenia była Polska Akademia Nauk (PAN).

Czytaj więcej