Nagroda NCN dla naukowca PAN za badania nad mitochondrialnym RNA

Dr Roman Szczęsny z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN z nagrodą Narodowego Centrum Nauki (NCN). Laureata doceniono za przełomowe badania nad metabolizmem RNA w mitochondriach człowieka.

Dr Roman Szczęsny odbiera nagrodę, za jego plecami stoi jury

Dr Roman Szczęsny triumfował w kategorii „nauki o życiu”. Z wykształcenia jest biologiem molekularnym. Wraz ze swoim zespołem pracuje nad różnymi aspektami metabolizmu RNA w mitochondriach człowieka.

„Bardzo często myślę o sobie jak o prawdziwym szczęściarzu, ponieważ mogę wykonywać to, o czym zawsze marzyłem. Już jako dziecko chciałem prowadzić prace badawcze, wykonywać eksperymenty” – opowiada naukowiec i dodaje: „Nagroda NCN to dla mnie szczególne wyróżnienie. Jej otrzymanie postrzegam jako docenienie mojej pracy badawczej oraz wszystkich osób, które miały wpływ na mój rozwój”.

Nagrody NCN – edycja 2019

Od 2013 r. nagroda NCN trafia do najwybitniejszych badaczy, którzy nie ukończyli 40. roku życia. W tej edycji nominowano w sumie 51 uczonych, a ostatecznie wyłoniono trzech laureatów.

W tym wąskim gronie – oprócz dr. Romana Szczęsnego – znaleźli się:

  • dr hab. Dawid Pinkowicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego (za zaprojektowanie nowatorskich multifunkcjonalnych magnesów molekularnych oraz nanomagnesów kwantowych);
  • dr hab. Michał Wierzchoń z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (za interdyscyplinarne badania nad świadomością, łączące w kreatywny sposób podejścia badawcze z zakresu filozofii, psychologii poznawczej, kognitywistyki oraz neuronauki).

Nagrody wręczono 9 października podczas uroczystej gali w Krakowie. Laureaci dostaną po 50 tys. zł.

Źródło informacji: Narodowe Centrum Nauki

Zdjęcie: Michał Niewdana / Narodowe Centrum Nauki