Instytut Ochrony Przyrody PAN apeluje o pilne działania ws. kryzysu klimatycznego

Nadrzędna kategoria: Media

Naukowcy podkreślają, że decyzje władz państwowych muszą być konsultowane z ekspertami, a Polakom należy się rzetelna edukacja o przyczynach i skutkach globalnego ocieplenia.

Zielona sadzonka w dłoniach. Poniżej popękana od słońca ziemia

Stanowisko Rady Naukowej Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, w sprawie kryzysu klimatyczno-ekologicznego (Kraków, 9 grudnia 2019 r.)

Rada Naukowa Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauki apeluje do władz państwowych oraz lokalnych o podjęcie działań, opartych na wiedzy naukowej, mających na celu ograniczenie globalnego kryzysu klimatyczno-ekologicznego oraz adaptację do skutków tych zmian.

Nie ma wątpliwości co do przyczyn i konsekwencji globalnego ocieplenia. Bieżące raporty Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) oraz publikacje w renomowanych czasopismach naukowych wskazują, że skutki globalnego ocieplenia postępują szybciej, niż zakładano. Natomiast Raport Międzyrządowej Platformy Naukowo-Politycznej ds. Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych (IPBES) ujawnia, że milion gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem, a tysiące z nich mogą wymrzeć w ciągu najbliższych kilku dekad.

Dalsze lekceważenie kryzysu i utrzymanie aktualnych trendów emisji gazów cieplarnianych będzie skutkowało wzrostem średniej temperatury Ziemi do roku 2050 o 2-4°C powyżej poziomu sprzed epoki industrialnej. Tak znaczny wzrost temperatury i dalsze niepohamowane eksploatowanie zasobów Ziemi będzie miało katastrofalne skutki dla bioróżnorodności i cywilizacji, co trafnie podsumował Robert Watson (przewodniczący IPBES): „podkopane zostaną fundamenty naszych gospodarek, źródeł utrzymania, bezpieczeństwa żywności, zdrowia i jakości życia na całym świecie”.

W celu zapobieżenia pogłębianiu się kryzysu konieczna jest realizacja postanowień porozumienia paryskiego z 2015 roku, czyli podjęcie działań na rzecz ograniczenia wzrostu globalnych temperatur znacznie poniżej 2°C, w wariancie najkorzystniejszym – poniżej 1,5 stopnia.

Dla powstrzymania kryzysu ekologicznego konieczne jest obejmowanie ochroną kolejnych, cennych przyrodniczo obszarów, fachowa renaturyzacja zniszczonych ekosystemów oraz stosowanie technologii pozwalających na zmniejszanie eksploatacji zasobów przyrody.

Apelujemy, aby:

  1. wszelkie decyzje i działania w Polsce związane z kryzysem klimatyczno-ekologicznym były oceniane i konsultowane przez specjalistów posiadających istotny dorobek naukowy oraz doświadczenie w temacie;
  2. obywatele Polski byli odpowiedzialnie informowani na temat postępującego kryzysu klimatyczno-ekologicznego oraz jego skutków społecznych, ekonomicznych i przyrodniczych;
  3. wiedza na temat przyczyn i skutków kryzysu była uwzględniana przy podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących przyszłości Polski, a przede wszystkim traktowana priorytetowo w programach edukacji.

Rada Naukowa Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk wyraża równocześnie poparcie dla postulatów

Źródło informacji: Instytut Ochrony Przyrody PAN