Wystawa fotografii „Bałkany dalekie lecz bliskie”

„Etnologia jest spotkaniem z drugim człowiekiem aranżowanym po to, aby go zrozumieć. Mam nadzieję, że ta wystawa pokaże nasze wspólne, słowiańskie dziedzictwo – niezbędne, abyśmy w pełni mogli siebie zrozumieć” – mówi Tomasz Strączek. Jego zdjęcia można oglądać tylko do 2 lutego w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.

Para chudych wołów orze pole. Obok dwóch rolników

„Bałkany dalekie lecz bliskie” to tytuł najnowszej wystawy czasowej z cyklu „Natura – Sztuka”. Autor fotografii przedstawia różne aspekty kultury bułgarskiej i macedońskiej, które jak w soczewce ukazują także polską kulturę ludową, tyle że sprzed wieków (uprawę roli, obrzędowość oraz architekturę).

Wystawę wzbogaca kilka przedmiotów, które należą do inwentarza kultury materialnej Bałkanów: dzwonki dla owiec i dzwonek dla wołu (znacznie większy, o dźwięku niskim i dostojnym), naczynia gliniane do pieczenia w tradycyjnych piecach i wreszcie laska pasterska, zwana kijem pastorałowatym.

Unikalną rzeczą zaprezentowaną na wystawie jest oryginalna rzeźba gliniana, przedstawiająca Klimenta Ochrydzkiego, ucznia św. Cyryla i Metodego, założyciela piśmienniczej szkoły ochrydzkiej. Autorem rzeźby jest słynny rzeźbiarz macedoński Dimcze Janko.

Wystawa fotografii „Bałkany dalekie lecz bliskie”

  • Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Al. Na Skarpie 27
  • Wystawa czynna do 2 lutego 2020: w dni robocze w godz. 9.00-16.00, w niedziele w godz. 10.00-16.00
  • Bilety normalny – 8 zł, ulgowy – 4 zł
  • W niedziele wstęp wolny

Źródło informacji: Muzeum Ziemi PAN w Warszawie

Zdjęcie: Marian Pokropek / Muzeum Ziemi PAN